حاشية دَدَه عمر روشني ضياء الدين الآيديني (ت:٨٩٢هـ)على تفسير البيضاوي من أول سورة الإسراء إلى سورة طه(دراسة وتحقيقاً)
Dede Ömer Rüşeni Diyäuddin el-Aydininin (Ö. 892) Beydävi tefsiri üzerine yaptığı haşiyenin tahkik ve incelemesi (İsra Suresinden Taha Suresine kadar)
  1. Tez No: 788691
  2. Yazar: IBRAHIM JABBAR KHALID AL-JANABI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULSALAM YOUSUF AL-YAGOOB
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 254
Özet
Dede Ömer Ruşeni'ye ait bir el yazması olan Tefsiru'l-Beydâvî Haşiyesi, tefsir alanında çok büyük ve çok ilmi, ansiklopedik bir eserdir. Tefsir ilminin önemli kaynaklarından biri kabul edilir. Bilimsel özgünlüğe sahiptir. Bu önemli eseri ortaya çıkarmak, onu ilim dünyasına kazandırmak, ilim taliplerine ve araştırmacılara tanıtmak, onların bu esere başvurabilmelerini sağlamak ve ondan faydalanmalarını kolaylaştırmak gerekiyordu. ​Bu çalışmada biz, Dede Ömer Ruşeni'nin, Beydâvî'nin tefsirine yaptığı haşiyenin bir kısmını(İsra Suresi'nden Taha Suresi'ne kadar) tahkik etmeyi amaçladık. Araştırma kısmında müellif Dede Ömer'i tanıttık. Adını, nesebini, ilmi hayatını ve İslam Kültürüne kazandırdığı eserlerini inceledik. Yazarın bu el yazmasındaki metodunu anlattık. Müellif metod olarak; bilinmeyen kelimeleri izah ederken temel lügatlere başvurmakta, fıkhi meseleleri açıklarken de Kenzu'd-Dekâik gibi temel Hanefi kitaplarına müracaatta bulunmaktadır. Beyzavinin tefsirine ta'likler yaparken Hz. Peygamber'in (s.a.v.) hadislerinden ve Arap Şiirindeki beyitlerden istişhadlarda bulunmaktadır. Onun faydalandığı eserler çok çeşitlidir ve kendi ilmi kişiliğini ortaya koymasının yanısıra, kendisinden önceki alimlerin eserlerine vukûfiyetini de göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The manuscript of Dadah Omar's Footnote on Tafsir al-Baydawi is a large scientific encyclopedia in the science of interpretation, and it is a footnote of discreet footnotes with scientific uniqueness, which is considered one of the important sources in the science of interpretation. So it was necessary to take care of it and bring it out to the world of publications. And put it in the hands of science students and researchers and benefit from it, and facilitate reference to it. This study aimed to investigate part of Dadah Omar's footnote on Al-Baydawi's interpretation from Surat Al-Isra to Surat Taha. The author explains the diffucult words from linguistic dictionaries and then expands on the presentation of jurisprudential issues from the books of the Hanafi school of thought, such as the book Kanz Al-Dakâik, and he cited the hadiths of the Prophet and poetic verses when commenting on Al-Baydawi's interpretation. The sources on which the author relied were varied in his interpretation, which shows us an aspect of the author's scholarly personality and his extensive knowledge of the books of those who preceded him.