The Turkish government scholarship scheme as a soft power tool
Yumuşak güç aracı ile Türkiye burs programı
- Tez No: 483292
- Danışmanlar: PROF. BÜLENT ARAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Uluslararası İlişkiler, Education and Training, International Relations
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uyuşmazlık Analizi ve Çözümü Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Dünya siyasetinin yapısı değiştikçe, devletlerin dış politikalarını bu değişimlerden kaynaklanan fırsatlara cevap vermek ve devamında avantajlarından yararlanmak için stratejik olarak tasarlama ihtiyacı ortaya çıkmaktadır. Mevcut Türk dış politikası bu yelpazede tanımlanabilir. Son on yılda, Türkiye dış ilişkilerin belirleyici temeli olarak yumuşak bir güç boyutuna girmiştir. Bunu ilerletirken, uluslararası öğrencilere yönelik devlet tarafından desteklenen eğitim burs planları da dahil olmak üzere çeşitli araçlar ve enstrümanlar benimsenmiştir. Bu çalışma, uluslararası öğrencilere yönelik temel Türk Hükümeti Burs Programı (Türkiye Bursları) inceledi. Burs planının, Ankara'nın normlarının yaygınlaştırılmasında büyük ölçüde yardımcı olduğu ve bölgesel bir süper güç olma ve küresel sahnede önemli bir oyuncu olma hedeflerini ilerlettiği ortaya çıktı. Ayrıca, katılımcıların belirttiği güçlükleri gidermek için Türkiye Bursları'nın dünyadaki diğer burs programlarına karşı rekabet gücünü artıracak bazı reformların yapılmasına ihtiyaç olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
As the contour of world politics changes, the need for states to strategically design their foreign policy to respond to and consequently take advantage of the opportunities emanating from these changes become apparent. The current Turkish foreign policy can be situated within this spectrum. In recent decades, Turkey has taken a soft power dimension as the defining base of its foreign relations. In furthering this, a number of tools and instruments have been adopted including state-sponsored educational scholarship schemes targeted at international students. This study examined the main Turkish Government Scholarship Scheme (Turkiye Burslari) directed at international students. It emerged that the scholarship scheme has largely helped Ankara in the diffusion of its norms and propelled its objectives of becoming a regional super power and an important player on the global stage. Furthermore, it emerged that there is the need for certain reforms to be undertaken to address some challenges identified by respondents so as to enhance the competitiveness of Turkiye Burslari in relation to other scholarship schemes on the globe.