Türkiye sağlık araştırmasının veri madenciliği teknikleri ile incelenmesi
Investigation of Turkey healty survey with data mining techniques
  1. Tez No: 483338
  2. Yazar: ONUR CAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖTÜKEN SENGER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, bireylerin genel sağlık durumunu etkileyen faktörleri veri madenciliği teknikleri ile belirlemektir. Bu amaç doğrultusunda, 2014 yılında Türkiye İstatistik Kurumu tarafından yapılan Türkiye Sağlık Araştırmasına ait B grubu mikro veri seti temin edilmiştir. Daha sonra çeşitli manipülasyon yöntemleriyle veri madenciliği analizlerine uygun hale getirilen veri seti üzerinde CHAID, QUEST ve C&R Tree algoritmaları uygulanmıştır. Analiz sonuçlarına göre kullanılan üç algoritma da genel sağlık durumu üzerinde en çok etkiye sahip faktörlerin, 6 ay ya da daha uzun süren veya sürmesi beklenen sağlık problemi ve herhangi bir sağlık problemi nedeniyle günlük faaliyetlerin 6 ay ve daha uzun süre kısıtlanma durumu olduğunu tespit etmiştir. Karar ağacı algoritmaları birbirleri ile kıyaslandığında ise CHAID algoritmasının hem QUEST hem de C&R Tree algoritmasına göre daha iyi sonuçlar verdiği gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to determine the factors affecting general state of health of individuals by data mining techniques. In accordance with this purpose, B group micro data set of the Turkish Health Research conducted by the Turkish Statistical Institute in 2014 was provided. Afterwards, CHAID, QUEST and C&R Tree algorithms were applied on the data set that was made suitable for data mining analysis with data pre-processing methods. The three algorithms used according to the results of the analysis found that the factors with the greatest impact on the general state of health, the health problem which is expected to last for 6 months or longer, and the daily activities are restricted for 6 months or longer due to any health problem. When the decision tree algorithms are compared with each other, it is observed that the CHAID algorithm gives better results than both the QUEST and C&R Tree algorithms.