An investigation of factors causing demotivation of school teachers in Turkey
Türkiye'deki öğretmenlerin demotivasyonunu etkileyen faktörlerin incelenmesi
- Tez No: 483353
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TURGAY HAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu tez çalışmasının temel amacı, Türkiye'nin doğu kenti Elazığ'da ilköğretim, ortaöğretim ve liselerde çalışan öğretmenlerin demotivasyon düzeylerini araştırmaktır. Bu bağlamda, çalışma, öğretmenlerin demotivasyon seviyelerine cinsiyet, öğretim deneyimi, çalışma alanı, eğitim durumları, yaş ve okul türü açısından görüşleri arasında istatistiksel olarak demotivasyon açısından anlamlı bir fark olup olmadığını araştırmayı amaçlamıştır. Araştırmaya üç yüz bir öğretmen katılmıştır. Veriler araştırmacılar tarafından geliştirilen Öğretmen Motivasyon Ölçeği ile toplanmıştır. Ölçek, okul yönetimi ve sağladığı imkânlar, öğrenci ve iş arkadaşları arasındaki ilişkiler, mesleki yeterlilik ve sınıf mevcudu, tatiller ve ders süreleri, müfredat ve beklentiler, öğretmenlerin toplumdaki statüleri ve tavsiyeler, öğretmenlik mesleği ve heves, seminer, hizmet içi eğitim ve sosyal etkinlik, derslerde verimlilik, kişisel gelişim ve özel hayat başlıklıon alt bölüm ve 45 maddedenoluşmaktadır. Nicel veri ile tanımlayıcı ve çıkarımsal istatistikler yapıldı. Elde edilen sonuçlara göre, öğretmenler arasında cinsiyet, tecrübe, çalışma alanı, okul türü ve yaş açısından istatistiksel olarak demotivasyon açısından anlamlı farklılıklar bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The main aim of this thesis study was to explore the current level of demotivation of Turkish teachers employed in primary, secondary and high schools in Elazığ, an eastern city in Turkey. In this context, the study aimed to find out whether there were any statistically significant demotivational differences by the teachers` views toward their level of demotivation in terms of gender, teaching experience, field of study, educational status, age and school type. Three hundred and one teachers participated in the study. The data was collected through Teacher Motivation Scale developed by the researchers. The scale was composed of 45 items and ten subscales entitled school administration and facilities, relationship with students and colleagues, professional competence and class size, holidays and class periods, the place of teachers in society and recommendations, curriculum and expectations, the teaching profession and motivation, the seminar, in-service training and social activity, the productivity in lessons, self-improvement and private life of the teachers. Descriptive and inferential statistics were used for quantitative data analysis. The results revealed that there were statistically significant demotivational differences by the teachers` gender, years of teaching experience, field of study, school type, and age.