Evli bireylerde aldatma eğilimi ve evlilik doyumu ilişkisinin incelenmesi
The relationship between infidelity tendency and marital satisfaction in married individuals
- Tez No: 342420
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ASLI BURÇAK TAŞÖREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uygulamalı Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu araştırma evli bireylerin aldatma eğilimi ile evlilik doyumu arasındaki ilişkisinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Bunun yanı sıra, aldatma eğilimi ve evlilik doyumunun, cinsiyet, evlilik biçimi, eğitim, eşin eğitimi, maddi durum, eşlerin akrabalık durumları, evlilik süresi, çocuk sayısı ve yaş ile olan ilişkileri de incelenmiştir.Araştırmaya İstanbul ilinde yaşayan ve evli olan 80 kadın ve 86 erkek olmak üzere toplam 166 kişi katılmıştır. Grubun yaş ortalaması, 31,51 ve evlilik süresi ortalaması 5,49 yıldır.Araştırma grubunun evlilik doyumlarını ölçmek amacıyla, Evlilik Yaşamı Ölçeği, aldatma eğilimlerini ölçmek amacıyla da Aldatma Eğilimi Ölçeği kullanılmıştır.Verilerin analizinde SPSS 16.0 paket programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of the present study is to investigate the relation between married individuals? infidelity tendencies and marital satisfaction. In addition, the relations between infidelity tendency and marital satisfaction, and gender, type of marriage, education, spouse?s education, socioeconomic status, kinship status of spouse?s, marriage length, the number of children have also been investigated.80 women and 86 men, with a total number of 166 who live in İstanbul and married individuals, have participated in the research. The mean age of the group is 31,51, and the mean marriage duration is 5.49 years.Marriage Life Scale and Infidelity Tendency Scale have been used to measure the marital satisfaction and the infidelity tendency of the participants.SPSS 16.0 package software has been used to analyse data.