Au/p-CuO/n-Si/Ag yapıların sıcaklık bağımlı elektriksel özelliklerinin incelenmesi
Investigation of temperature dependent electrical properties of Au/p-CuO/n-Si/Ag structures
  1. Tez No: 483477
  2. Yazar: İBRAHİM TUTUŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FUNDA AKSOY AKGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Solüsyon-bazlı işlemler, aygıt uygulamaları için malzeme sentezlenmesinde üretim maliyetini indirgemek için kullanılır. Bu çalışmada, p/n heteroeklemli yapılar oluşturmak için p-tipi küprik oksit ince filmleri uygun maliyetli kimyasal depolama metodu ile n-tipi (100)-yönelimli kristal silisyum üzerine büyütüldü. Elde edilen yapıların sıcaklık bağımlı akım-gerilim (I-V) karakteristikleri, karanlık ortamda 220-360 K sıcaklık aralığında incelendi. İdealite faktörü (n), doyum akımı (I0) ve bariyer yüksekliği (B) gibi temel diyot parametreleri sıcaklığın bir fonksiyonu olarak belirlendi. Elektriksel ölçümler yapıların oda sıcaklığında iyi tanımlı doğrultucu davranış sergilediğini ve ±2 V gerilim değerlerinde 102 doğrultma oranına ve n = 2,06 değerinde küçük idealite faktörüne sahip olduğunu gösterdi. Elde edilen n, I0 and B değerleri sırasıyla 3,02 –1,79, 2,0610-9  6,2110-8 A ve 0,62 – 0,9 eV aralığında bulundu.
Özet (Çeviri)
Solution-based processes are used to synthesize materials for device applications to reduce material production and device fabrication costs. In this work, p-type cupric oxide thin films were deposited onto n-type (100)-oriented crystalline silicon wafer through cost-effective chemical bath deposition method in order to construct p/n heterojunction structures. Temperature dependent current-voltage (I-V) characteristics of the fabricated structures were investigated in the range of 220-360 K under dark conditions. Important diode parameters such as ideality factor (n), dark saturation current (I0) and barrier height (B) were evaluated as a function temperature. Electrical measurements revealed that the structures have a well-defined rectifying behavior with a good rectification ratio of 102 at ±2 V and a relatively small ideality factor of n = 2,06 at room temperature. The estimated values of the n, I0 and B were found to be between 3,02 – 1,79, 2,0610-9  6,2  10-8 A and 0,62 – 0,9 eV, respectively.