Düşey tamburlu ahır gübresi dağıtma makinasının Aydın ilinde örnek bir tarımsal işletmede kullanımına ilişkin sorunlar ve çözüm önerileri
Problems and solution suggestions for using of the solid manure spreader with vertical drum in an agricultural enterprise in Aydin province
- Tez No: 483489
- Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ ÖZARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmada, düşey tamburlu gübre dağıtma makinasının çiftçi çalışma koşullarındaki, dağılım düzgünlüğünün belirlenmesinde karşılaşılan sorunlar ve bu sorunlara yönelik çözümler sunulmuştur. Bu amaçla; Aydın ili Posacılar Çiftliğinde tarla çalışmaları yürütülmüştür. Dağılım düzgünlüğünün belirlenmesinde 26 adet gübre toplama kutusu makina dağıtma genişliğince yanyana sıralanmıştır. Makina 2 farklı ilerleme hızında (1.95 km/h ve 2.85 km/h) çalıştırılarak toplama kutuları üzerinden geçirilmiştir. Denemelerde 2 farklı nem içeriğine sahip (%32.2 ve %76.8) ağır gübresi kullanılmış ve kullanılan gübrelerin hacim ağırlıkları (sırasıyla 0.53 kg/dm3 ve 0.73 kg/dm3) belirlenmiştir. Gübre dağıtıldıktan sonra her bir kutuda elde edilen gübreler tartılarak değerler arasındaki varyasyon katsayısı bulunmuştur. Dağıtma genişliğinin uçlarına gidildikçe kutulara düşen gübre miktarı azaldığı için katlamalı çalışma yöntemi uygulanmıştır. Denemeler sırasında, kullanıcının makina ayarlarında değişiklik yapılmasına izin vermemesi, gübre kasasının kapasitesinden fazla yüklenmesi gibi sorunlar ile karşılaşılmıştır. Çalışma sonucunda elde edilen verilere göre, en düzgün dağılım %28.9 varyasyon katsayısı ile yaş gübre I. hız kademesinde (1.95 km/h) elde edilmiştir. Dağılım düzgünlüğü üzerinde; gübrenin içerdiği nem miktarı, gübrenin hacim ağırlığı, kasadaki gübre miktarı ve makinanın ilerleme hızının etkisi önemli bulunmuştur. Denemelerde karşılaşılan sorunların en aza indirilebilmesi için çalışmaya başlamadan önce makinanın bakım ve ayarları yapılmalı, imalatçı firma tarafından kullanıcıya makinanın kullanımı ile ilgili eğitim verilmeli, dağıtıcının dağıttığı ortalama gübre miktarının belirlenebilmesi için de denemelerdeki tekrar sayısı arttırılmalıdır.
Özet (Çeviri)
In this study, the problems that were encountered when determining the distribution uniformity of a solid manure spreader with vertical drum under farmer conditions, and the solutions have been presented. For this purpose, field works have been carried out at Posacilar Farm in Aydin. When determining the distribution uniformity, 26 boxes were placed side by side along the spreading range of the machine. Then the manure spreader with vertical drum was driven above these boxes at two different speed values (1.95 km/h and 2.85 km/h). While performing the tests, two solid manure samples with different moisture contents (32.2%, 76.8%) were used and the volume weights of these samples were determined as (0.53 kg/dm3 and 0.73 kg/dm3 respectively). After spreading the manure, the amount of manure in each and every box was weighed and the coefficient of variance was calculated. Going through the ends of the spreading range, the amount of manure collected in the boxes decreased, that's why folding method of calculation was performed. During the tests, there were problems such as the operator did not allow the changes on the machine settings and overloading of the machine than its capacity. According to the data after the test results, the best distribution was obtained at the first speed value (1.95 km/h) with the variation coefficient of 28.9%. The moisture content and the volume weight and the manure amount and the driving speed of the machine were all identified to have significant effect on the distribution uniformity. In order to minimize the problems, the maintenance and the settings of the machine must be fulfilled before the start of the spreading, the operators must be well instructed about the running of the machine by its manufacturer and the number of repeats must be increased to determine the average manure spreaded approximately.