Ürokinaz saflaştırılması için manyetik nanopartiküllerin hazırlanması ve karakterizasyonu
Preparation and characterization of magnetic nanoparticles for urokinase purification
- Tez No: 483495
- Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ AKTAŞ UYGUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Kimya, Biochemistry, Chemistry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu tezde, manyetik poli(2-hidroksietil metakrilat) [p(HEMA)] nanopartiküller sürfaktansız emülsiyon polimerizasyonu tekniği ile sentezlenmiĢtir. Manyetik p(HEMA) nanopartiküllere Cibacron Blue F3GA kovalent olarak bağlanmıĢ ve boya molekülleri Cu2+ iyonları ile ĢelatlaĢtırılmıĢtır. Ürokinazın Cu2+ ile ĢelatlaĢtırılmıĢ Cibacron Blue bağlı manyetik poli(HEMA) nanopartiküllere adsorpsiyonu gerçekleĢtirilmiĢtir. Sentezlenen manyetik nanopartiküllerin 80 nm boyutunda, küresel yapıda ve manyetik özellikte olduğu gözlenmiĢtir. Manyetik nanopartiküllere bağlanan Cibacron Blue F3GA miktarı 28.125 µmol/g polimer olarak bulunmuĢtur. Yapıya katılan Cu2+ miktarı 10.229 µmol/g polimer olarak hesaplanmıĢtır. Sentezlenen Cu2+ ile ĢelatlaĢtırılmıĢ Cibacron Blue bağlı manyetik poli(HEMA) nanopartiküllere farklı ortam koĢulları (pH, baĢlangıç ürokinaz deriĢimi, iyonik Ģiddet ve sıcaklık) altında ürokinaz adsorpsiyonu gerçekleĢtirildiğinde maksimum adsorpsiyon kapasitesi 630.43 mg/g polimer olarak bulunmuĢtur. Langmuir adsorpsiyon izoterminin bu adsorpsiyon iĢlemine uygulanabilir olduğu gözlenmiĢtir. Adsorplanan ürokinazın desorpsiyonu 1.0 M NaCl ile gerçekleĢtirilmiĢ ve desorpsiyon oranı % 96 olarak bulunmuĢtur. BeĢ kez tekrar edilen adsorpsiyon-desorpsiyon iĢleminden sonra adsorplanan ürokinaz miktarında önemli bir azalma gözlenmemiĢtir. Bu çalıĢma, yeni sentezlenen bu destek materyalinin biyolojik kaynaklardan ürokinaz saflaĢtırılması için kullanılabileceğini vadetmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, magnetic poly(2-hydroxyethyl methacrylate) [p(HEMA)] nanoparticles were synthesized by surfactant free emulsion polymerization technique. Cibacron Blue F3GA was covalently attached to the magnetic p(HEMA) nanoparticles and Cu2+ ions were then chelated to dye molecules. Urokinase was adsorbed onto Cu2+ -Cibacron Blue F3GA derived magnetic p(HEMA) nanoparticles. Synthesized magnetic nanoparticles was about 80 nm in diameter, spherical and carried magnetic character. Incorporation rate of Cibacron Blue for magnetic nanoparticles was found to be 28.125 µmol/g polymer. The Cu2+ ions loaded was calculated to be 10.229 µmol/g polymer. This Cu2+ -Cibacron Blue F3GA derived magnetic p(HEMA) nanoparticles were used for urokinase adsorption under different conditions (i.e. pH, enzyme initial concentration, ionic strength, temperature). Maximum adsorption capacity was found to be 630.43 mg/g polymer for Cu2+-Cibacron Blue F3GA derived magnetic p(HEMA) nanoparticles. It was observed that Langmuir adsorption isotherm was applicable in this adsorption process. The urokinase adsorbed Cu2+-Cibacron Blue F3GA derived magnetic p(HEMA) nanoparticles was desorbed with 1.0 M NaCl and desorption rate was found to be 96 %. It was also analyzed that adsorption capacity did not changed significantly after five adsorption/desorption cycles. This study promised that synthesized support material could be used for urokinase purification from biological samples.