Serviks kanseri tanısıyla radikal histerektomi ve pelvik paraaortik lenf nodu diseksiyonu yapılan ve 2018 fıgo evre IIIC hastalık saptanan olgularda 'lenf nodu oranı'nın prognostik değeri
The prognostic value of the lymph node ratio in the cases who were diagnosed with stage IIIC disease according to 2018 figo amongst those who had undergone radical hysterectomy and pelvic paraaortic lymph node dissection because of cervical cancer
- Tez No: 658521
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET MUTLU MEYDANLI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Amaç: Serviks kanseri tanısıyla radikal histerektomi ve pelvik paraaortik lenf nodu diseksiyonu yapılan ve 2018 FIGO Evre IIIC hastalık saptanan olgularda lenf nodu oranının prognostik değerini incelemek amaçlanmıştır. Yöntem: Çalışmamıza Temmuz 2009- Haziran 2017 tarihleri arasında Ankara Dr Zekai Tahir Burak Kadın Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Jinekolojik Onkoloji Kliniği'nde serviks kanseri nedeniyle radikal histerektomi ve pelvik paraaortik lenf nodu disseksiyonu yapılıp FIGO 2018 evre IIIC hastalık saptanan 57 hasta dahil edilmiştir. Çalışmaya dahil edilen hastaların yaşı, histolojik tipi, en geniş tümör çapı, stromal invazyon derinliği, lenfovasküler invazyon, parametrial tutulum, vajinal tutulum, cerrahi sınır pozitifliği, over metastazı, uterin korpus invazyonu, çıkarılan lenf nodu sayısı (toplam / pelvik/ paraaortik), metastatik lenf nodu sayısı, hastalığın evresi, operasyon tarihi, adjuvan tedavi tipi, tekrarlayan hastalık, takip süresi ve hastanın son durumu tıbbi kayıtlardan araştırılarak kaydedilmiştir. Ayrıca olgular orijinal patoloji raporlarına dayanılarak 2018 FIGO Evreleme sistemine göre yeniden evrelendirilip kaydedilmiştir. Hastaların sağ kalım süreleri ve lenf nodu oranları hesaplanarak kaydedilmiştir. Lenf nodu oranı (LNR), metastatik LN sayısının toplanan toplam LN sayısına oranı olarak tanımlanmıştır. Bu çalışmada LNR için 0.05'lik bir cut-off değeri seçilmiştir. Hastalar LNR 0,05). LNR 0,05). LNR≥0,050 olan grupta sağ kalımlar, LNR
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, we aimed to investigate the prognostic value of the lymph node ratio in the cases who were diagnosed with stage IIIC disease according to 2018 FIGO amongst those who had undergone radical hysterectomy and pelvic paraaortic lymph node dissection because of cervical cancer. Materials and Methods: 57 cases that were diagnosed with stage IIIC disease according to the 2018 FIGO staging system amongst those who had undergone radical hysterectomy and pelvic paraaortic lymph node dissection at Ankara Dr Zekai Tahir Burak Gynecology Training and Research Hospital Gynecological Oncology Department between July 2009- June 2017 were included in the study. Patients' age, histological type, greatest diameter of the tumor, stromal invasion depth, lymphovascular invasion, parametrial involvement, vaginal involvement, surgical margin positivity, ovarian metastasis, uterine corpus invasion, the number of lymph nodes removed (total / pelvic / paraaortic), the number of metastatic lymph nodes, date of operation, type of adjuvant therapy, recurrent disease, duration of follow-up and patiens' final status were noted from previous medical records. The cases were re-staged according to 2018 FIGO Staging system by considering the previous pathology reports. Patients' survival times and lymph node ratios (LNR) were calculated. LNR was defined as the ratio of number of metastatic lymph node (LN) to number of total LN collected. In this study, a cut-off value of 0.05 was chosen for LNR. The cases were divided into two groups as LNR