Farklı kalsiyum derişimlerinde O. niloticus'un solungaç, bağırsak ve kas dokularındaki ATPaz aktiviteleri üzerine bazı ağır metallerin etkileri
Effects of certain heavy metals on ATPase activities in gill, intestine and muscle tissues of O. niloticus under different calcium concentrations
- Tez No: 483537
- Danışmanlar: PROF. DR. CAHİT ERDEM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Araştırmada Oreochromis niloticus sırasıyla 30, 60 ve 90 mg/l kalsiyum (Ca) sertliklerinde krom (Cr), nikel (Ni), çinko (Zn) ve cıva (Hg)'nın iki farklı derişiminin etkisine akut ve kronik olarak bırakılmış, solungaç, bağırsak ve kas dokularında ATPaz aktivitelerindeki olası değişimlerin saptanması amaçlanmıştır. Deney süreleri sonunda solungaç ve bağırsak dokuda Na/K-, Mg- ve Ca-ATPaz aktiviteleri, kas dokuda ise yalnızca Ca-ATPaz aktivitesi ölçülmüştür. Veriler bu deneyle farklı su sertliklerinde metal etkilerinin de farklı olduğunu göstermiştir. Akut ve kronik Ca30+metal etkisinde ATPaz aktivitelerinde önemli azalışlar gözlenmesine karşın bu etkiler genel olarak Ca60 ve Ca120+metal etkilerinde ortadan kalkmıştır. Kas dokusu ise akut ve kronik metal etkilerinden en az etkilenen doku olmuştur. Na/K-ATPaz aktivitesinin diğer dokulara oranla en fazla solungaçlarda etkilendiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Acute and chronic effects of chromium (Cr), nickel (Ni), zinc (Zn) and mercury (Hg) accumulation in gill, intestine and muscle tissues of Oreochromis niloticus under 30, 60 and 120 mg/l calcium (Ca) hardness was studied. Gill and intestine activities of Na/K-, Mg- and Ca-ATPase and muscle Ca-ATPase activity were measured. Water Ca levels differed the effects of metals on ATPase activities although significant decreases were observed under the effects of Ca30 and metal mixtures. These effects were eliminated when exposed to Ca60, Ca120 plus metal mixtures. Muscle tissue was the least effected by both acute and chronic exposures. Highest effect on Na/K-ATPase activity was observed in gill tissue.