Farklı probiyotik kültür kullanımının labnenin bazı özellikleri üzerine etkileri
The effects of using different probiotic cultures on some properties of labneh
- Tez No: 483538
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET GÜVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu araştırmada probiyotik kültürler kullanılarak üretilen Labnelerin bazı özellikleri incelenmiştir. Bu amaçla probiyotik kültürler olarak; Lactobacillus acidophilus ve Bifidobacterium bifidum kullanılmış, kontrol örneği yalnızca yoğurt kültürü kullanılarak üretilmiş ve toplamda üç farklı Labne örneği elde edilmiştir. Üretim üç tekerrürlü olarak gerekleştirilmiş ve üretilen Labneler 28 gün süreyle depolanmıştır. Depolamanın 1., 7. ve 28. günlerinde Labnelerin bazı fiziksel, kimyasal, mikrobiyolojik ve duyusal özellikleri incelenmiş ve bu özellikler üzerine farklı kültür kullanımının ve depolama süresinin etkileri araştırılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre farklı kültür kullanımı Labnelerin yalnızca su tutma kapasitelerini depolamanın 1.
Özet (Çeviri)
In this research, some properties of Labneh which was produced by using probiotic cultures were investigated. For this purpose, Lactobacillus acidophilus and Bifidobacterium bifidum were used as probiotic cultures and yogurt culture was used to produce control sample and three different Labneh samples were obtained. The production was performed in three replications and produced Labneh samples were stored for 28 days. Some physical, chemical, microbiological and sensory properties of Labneh samples were investigated at 1st, 7th and 28th days of storage and the effects of using different cultures and storage time on these properties were researched.