Nonalkolik yağlı karaciğer hastalığı patogenezinde genetik ve epigenetik faktörlerin rölü
Role of genetic and epigenetic factors in nonalcolic fatty liver disease pathogenesis
  1. Tez No: 483539
  2. Yazar: ANIL DELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SADIK DİNÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Nonalkolik Yağlı Karaciğer Hastalığı (NAYKH) gelişmiş ülkelerde kronik karaciğer hastalıklarının temel nedenini oluşturmakla beraber, bu ülkelerde karaciğer naklinin en sık endikasyonunu oluşturmaktadır. Bu çalışmada NAYKH patogenezinde genetik boyut olarak PNPLA3 I148M polimorfizm, epigenetik boyut olarak miRNA-122 düzeyinin klinik prognostik önemini saptamak NAYKH hastalarında miRNA-122 düzeyinin bir biyolojik belirteç olarak kullanılabilirliğini tespit etmek amaçlanmıştır. Bu çalışmaya çeşitli tetkikler sonucu NAYKH teşhisi konmuş 40 hasta ve 20 normal kontrol grubu dahil edilmiştir. Çalışmanın başında hastalar bilgilendirilmiş ve yazılı onamı alınmıştır. Hastaların yaş cinsiyet, BMI, insülin direnci, AST, ALT seviyeleri kaydedildi. Hastalarla aynı yaş ve cinsiyette sağlıklı kontrol grubu belirlendi. Real time-PCR metodu kullanılarak miRNA-122 düzeyleri ve PNPLA3 I148M polimorfizm durumları saptandı. Kaydedilen parametreler ile miRNA-122 'in karşılaştırılması için SPSS.19 istatistik programı kullanıldı. MiRNA-122 düzeyi, PNPLA3 I148M polimorfizmi ile çeşitli parametreler karşılaştırıldı. Çalışmamızın sonucunda hasta ve kontrol grubu karşılaştırıldığında miRNA-122 düzeyleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir sonuç bulunamadı (p=0.090). PNPLA3 I148M polimorfizm bakımından hasta ve kontrol grubu arasında anlamlı bir sonuç bulunamadı (p=0.087). Gerçekleştirmiş olduğumuz çalışmada, NAYKH gelişiminde genetik ve epigenetik rolleri araştırılmış ve bu konunun epigenetik boyutunda temel oluşturabilecek veriler elde edilmiştir. Elde edilen bu veriler ışığında, NAYKH yönetiminde ilerleme, yeni tanısal biyolojik belirteçler ve terapötik hedefler sağlanabilmesi açısından bizlere daha ileri bilimsel çalışmalarda yarar sağlayacaktır
Özet (Çeviri)
Nonalcoholic fatty liver disease (NAFLD) is the leading cause of chronic liver disease in developed countries, as well as the most common indication for hepatic liver failure in these countries. In this study, we aimed to determine the clinical prognostic significance of the PNPLA3 I148M polymorphism as the genetic dimension in the pathogenesis of NAFLD, the miRNA-122 level as the epigenetic dimension, and to use the miRNA-122 level in NAFLD patients as a biological marker. This study included 40 patients with NAFLD diagnosis who underwent various tests and 20 normal control groups. At the beginning of the study, the patient's was obtained written informed consent. Age and gender, BMI, insulin resistance, AST, ALT levels were recorded in the patient and control group. A healthy control group was identified at the same age and sex as the patients. Real time PCR method was used to detect miRNA-122 levels and PNPLA3 I148M polymorphism status. The SPSS.19 statistical program was used to compare miRNA-122 with the recorded parameters. MiRNA-122 level, PNPLA3 I148M polymorphism and various parameters were compared. No statistically significant results were found between miRNA-122 levels when the patient and control group were compared as a result of our study (p=0.090). No significant results were found between patient and control group for PNPLA3 I148M polymorphism (p=0.087). In the study we have conducted, genetic and epigenetic roles in the development of NAFLD have been investigated and data have been obtained that can form the basis for the epigenetic dimension of this subject. In the light of this obtained data, progress in NAFLD management will benefit us from further scientific studies in terms of providing new diagnostic biomarkers and therapeutic targets.