Deneysel meme kanseri modelinde disülfiram yüklü nanoparçacıkların antikanser etkisinin incelenmesi
Investigation of anticancer effect of disulfiram loaded nanoparticles on/in experimental breast cancer model
- Tez No: 483584
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET MAVİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Kimya, Mühendislik Bilimleri, Biotechnology, Chemistry, Engineering Sciences
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nanobilim ve Nanomühendislik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu çalışmada toksik olmayan, biyouyumlu ve gözenekli yapıya sahip manyetik silika nano materyallerin (Fe3O4@mSiO2) kullanıldığı ilaç taşıyıcı sistemin hazırlanması amaçlanmıştır. İlaç taşıma sisteminin suda çözünürlüğünü artırmak ve kanser hücrelerine spesifikliğini sağlamak amacıyla ilaç yüklenmiş yapı, folik asit bağlı polietilenimin (PEI-FA) ile kaplanmıştır. Böylece ~160 nm boyutlarına sahip manyetik çekirdekli mezogözenekli folik asit takılı nano taşıyıcı sistem (mMDPF) hazırlanmıştır. mMDPF'lerin ilaç yükleme oranı %4,35 olarak belirlenmiştir. Partiküllerin ilaç salım kinetiği araştırılmış ve en iyi ilaç salımı pH 6,0'da 37°C'de elde edilmiştir. mMDPF, bakır ve/veya sodyum nitroprusit ile birlikte MCF-7 ve MCF-10A hücrelerine uygulanarak ilaç sisteminin meme kanseri tedavisinde etkinliği artırılmıştır. mMDPF'nin MCF-7 hücreleri tarafından daha fazla alındığı ve MCF-7'ye karşı toksik etkisinin MCF-10A'ya göre çok daha yüksek olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to prepare a drug delivery system using magnetic silica nanomaterial (Fe3O4@mSiO2) which was non-toxic, biocompatible and porous. The drug-loaded structure was coated with folic acid linked polyethyleneimine (PEI-FA) to increase the water solubility of the drug delivery system and to provide specificity for cancer cells. Thus, a magnetic core mesoporous nano-carrier system (mMDPF) with ~160 nm dimensions was prepared. The drug-loading capacity of mMDPF was measured as 4.35%. Drug release kinetics of mMDPF was investigated and the best drug release was obtained at pH 6.0 and 37°C. The efficacy of the drug system in breast cancer treatment was improved by applying mMDPF with copper and/or sodium nitroprusside to MCF-7 and MCF-10A cells. It was observed that mMDPF was taken more by the MCF-7 cells and its toxicity on MCF-7 was much higher cells than MCF-10A cells.