Lineer ve lineer olmayan parabolik problemlerin Galerkin metoduyla yaklaşık çözümü
Approximate solution of a linear and a nonlinear parabolic problems by Galerkin method
- Tez No: 483595
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YEŞİM SARAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uygulamalı Matematik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmada, Dirichlet sınır şartlı lineer bir parabolik problem ve lineer olmayan bir parabolik problemin zayıf çözümleri incelenmiştir. Galerkin metodu ve Adomian ayrıştırma metodu kullanılarak bu problemlerin zayıf çözümleri elde edilmiştir. Galerkin metodu lineer parabolik probleme uygulandığında, lineer adi diferansiyel denklem sistemi ve lineer olmayan parabolik probleme uygulandığında lineer olmayan adi diferansiyel denklem sistemi elde edilir. Bu adi diferansiyel denklem sistemlerini çözmek için Adomian ayrıştırma metodu kullanılmıştır. MAPLE® programı kullanılarak elde edilen sonuçlar nümerik örneklerle test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, we investigate the weak solutions of linear and nonlinear parabolic problems subject to Dicihlet boundary conditions. Using Galerkin method and Adomian method approximate solutions of these problems have been obtained. Appling the Galerkin method to linear parabolic problems, the system of linear ordinary differential equations has been get. Using the Galerkin method to nonlinear parabolic problems, we have the system of nonlinear ordinary differential equations. Adomian decomposition method to solve these systems of the ordinary differential equations has been used. Obtained results are tested with some numerical examples by using MAPLE® program.