Thatay ili Arsuz ilçesi tarım arazilerinin verimlilik durumunun belirlenmesi
Determination of fertility status of agricultural land in Hatay province, Arsuz district
- Tez No: 483631
- Danışmanlar: PROF. DR. NESRİN YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu araştırma Hatay ili Arsuz ilçesi tarım arazilerinin besin element içeriklerini tayin etmek ve verimlilik potansiyelini saptamak amacı ile yapılmıştır. Hatay ili Arsuz ilçesinin belli alanlarından, 52 ayrı noktadan toprağın üst kısmından yaklaşık 20-30 cm derinliğini temsil edecek şekilde toprak örneği alınmıştır. Toprak Örneklerinde fiziksel ve kimyasal analizler yapılmıştır. Analiz sonuçları ile sınır değerler karşılaştırılarak toprakların beslenme ve verimlilik durumları tanımlanmaya belirlenmiştir. Belirli sınır değerlerine göre alınan toprak örnekleri üzerinde yapılan analiz bulguları, makro besin elementlerinden genel olarak toprakların; fosfor (P) içeriğinin fazla, toplam azot (N) içeriğinin az ve çok az düzeylerde olduğu, soydum (Na) içeriği açısından sorun teşkil etmediği belirlenmiştir. Ayrıca sonuçlar; %92,30'u potasyum (K) içeriğinin çok fazla, %73,07'si kalsiyum (Ca) içeriğinin yeterli ve Mg içeriğinin yeterli düzeyde olduğunu göstermektedir. Mikro besin elementlerinden, toprakların; tamamının bakır (Cu) içeriğinin yeterli, %65,38'i demir (Fe) içeriğinin orta, mangan (Mn) içeriğinin %63,46'sının az ve çinko (Zn) içeriğinin ise %55,76'sının yeterli olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Araştırma konusu toprakların genel olarak kil ve killi-tınlı tekstüre sahip, hafif alkalin, tuzsuz, orta kireçli, organik madde içeriğinin az olduğu ayrıca ağır metal iyonlarından Pb, Ni ve Cd konsantrasyonlarının toksik düzeyin çok altında olduğu belirlenmiştir. Yapılan korelasyon analizinde pH ile EC arasında negatif bir ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This research was carried out with the aim of determining the nutritional status of the Arsuz regional agricultural lands in Hatay province. The soil samples were collected from 52 different points with the representation of the top 20-30 cm depth of soil from certain areas of Arsuz at Hatay province. Physical and chemical analyzes were carried out on the samples. The results of the analysis were compared with the limit values. Based on this comparison, the nutritional and productivity status of the soil were tried to be defined. Analyzes of the soil samples with macronutrients elements that was taken according to certain boundary values show that, content of phosphorus (P) was high, the content of total nitrogen (N) was low and in a very low level, and for the content of sodium (Na) was not problematic. Moreover, the results shows that 92.31% of the potassium (K) contents was too much, 73.07% the calcium (Ca) contents was enough and the magnesium (Mg) content was sufficient. As a result, it can be said for soil of micronutrients; the whole the copper (Cu) content was sufficient, 65.38% of the iron (Fe) content was moderate, 63.46% the manganese (Mn) content was low and 55.76% the zinc (Zn) content was sufficient. It has been determined that the soil which is the subject of this research, generally composed of clay and clayey-tin textured material with slightly alkaline and it is unsalted, medium-lime.