Ortaokul öğrencilerinin beslenme bilgi ve alışkanlıkları üzerine bir araştırma
- Tez No: 17974
- Danışmanlar: PROF.DR. MİNE ARLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Ev Ekonomisi, Nutrition and Dietetics, Home Economics
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
ÖZET Bu araştırma Ankara'nın düşük sosyo-ekonomik düzeydeki semtlerinden seçilmiş olan 3 ortaokuldaki (Akşemsettin Ortaokulu, Balgat Ortaokulu, 30 Ağustos Ortaokulu) öğrencilerin beslenme bilgi düzeyi ve alışkanlıklarını, beslenme bilgi düzeyleri Üzerine, sadece kız öğrencilere okutulan Ev ekonomisi ve bazı okullarda okutulan Beslenme derslerinin etki edip etmediğini belirlemek amacı ile planlanmış, yürütülmüş ve sonuçlandırılmıştır. Ev ekonomisi dersini, Beslenme dersini okumaya devam eden, Ev ekonomisi ve Beslenme derslerini okumamış olan öğrencilere anket (Ek I) uygulanmış ve araştırmada Ev ekonomisi dersi okuyan öğrencilerden 1. grup (98 öğrenci), Beslenme dersi okuyanlardan 2. grup (120 öğrenci), bu dersleri okumayanlardan 3. grup (180 öğrenci) olarak bahsedilmiştir. Araştırma sonucunda elde edilen bulgular şöyle sıralana¬ bilir. Aile büyüklükleri 6 kişi ve üstünde olanların oranı %54.5 kardeş sayısı 4 olanların oranı ise %32.2'dir. Çoğunlukla kala¬ balık ailelerden gelen öğrencilerin anne ve babalarının eğitim durumları düşüktür. Annelerin %53.5'i ilkokul mezunu, %30.9'u okuma yazma bilmemektedir. Babaların %59.6'sı ilkokul mezunu, %3.0' U okuma yazma bilmemektedir. Araştırmanın düşük sosyo ekonomik düzeydeki semtlerde yapılması, öğrencilerin anne ve 6970 babalarının eğitim durumlarının çoğunlukla düşük olmasına, ailelerdeki çocuk sayısının fazla olmasına neden olabilir. Annelerin %94.2'si ev kadını, babaların %38.4'U memurdur Öğrencilerin yaşları 13-14 arasında dağılım göstermekte, %50.7'si ilkokulu il merkezinde okumuşken, %44.5'i ilçe1 de oku¬ muştur. Öğrencilerin çoğunluğunun (SS1.5). en az bir tane olmak ü- zere 4 hatta daha fazla çürük dişi bulunmaktadır. Büyük çoğunluğun boy (%91.9) ve ağırlıklarının (2579.7) standarda uygun olduğu görülmüştür. Ev ekonomisi dersi okuyan, Beslenme dersi okuyan ve bu dersleri okumayan öğrencilerin beslenme bilgi puanları ortalama¬ sı (sırasıyla 49.3 ± 1.44, 56.4 ± 1.34, 40.6 ± 0.93) orta düzeyde olup, gruplar arasında önemli fark olduğu bulunmuştur. Ancak Ev ekonomisi dersi ve Beslenme dersi okuyan öğrencilerin beslenme bilgileri beklenen düzeyde değildir. Öğrencilerin ortalama beslenme bilgi puanları üzerine annenin eğitim düzeyinin etkisi olmamıştır. Bu durum aile içerisin¬ de beslenmenin bir eğitim konusu olarak ele alınmadığını düşündürmektedir. Öğrencilerin %54.8'i evde annelerine beslenme uygulamaları için uyarıda bulunmaktadır. B,eslenme dersi okuyanlarda uyarıda bulunanların oranı (%80.0) en yüksektir.71 Günde üç öğün yemek yiyen öğrenciler %69.6f sabah kahvaltısı yapmayanlar 2S1.5, öğle yemeği yemeyenler %5.5'dir. Ev¬ de öyle yemeği yiyenler %61.3'dür. Öğrencilerin %4Î.Q 'i evde pişirilen bazı yemekleri severek yememektedir. Sevilmeyen yemeklerin başında kurubaklagil, etli sebze yemekleri, zeytinyağlı sebze yemekleri gelmektedir. Öğün aralarında Beslenme dersi okuyan gruptaki öğrencilerin %33.8'i ekmek-peynir-sandviç'i hergün bir defa tüketmektedir, üçüncü grupta hergün bir defa tüketim oranı %29.6, birinci grupta %27.2'dir. Simit üç grupta da bazen tüketilmektedir Hazır bisküviler (&47.1), hazır kekler (%77.4), çikolata-şekerleme vb. (%56.Q), sütlü tatlılar (%60.8), gazoz-kola vb. (%57.8), ^hazır meyve sularını (%67.7) hiç tüketmeyenlerin oranları Beslenme dersi okuyan grupta yüksektir. Meyvaları birinci gruptaki öğrencilerin %28.6'sı, üçüncü gruptakilerin %27.1'i, ikinci gruptakilerin ise %26.5'i hergün iki kez veya daha sık tüketmektedir Süt-ayranı hiç tüketmeyenlerin oranı üçüncü grupta %32.2, birinci grupta %29.9, ikinci grupta %25.5'dir. Bazen tüketenlerin oranı (%30.4). Beslenme dersi okuyan grupta yüksektir. Öğrencilerin %65.6'sı televizyon ve radyodaki yiyecek ve içecek reklamlarından etkilenmektedir. Ailesinden her zaman harçlık alanlar %29.9t bazen alanlar ise %58.5'dir. Araştırma sonucunda öğrencilerin beslenme bilgilerinin yetersiz olduğu saptanmış, bunun için de Beslenme dersinin tüm72 okullarda ya da Ev ekonomisi dersinin tüm okullarda hem kız hem de erkek öğrencilere okutulması, okutulan beslenme bilgilerinin davranışa yansıyıcı nitelikte olması, ailelere de eğitim programları düzenlenmesi önerilebilir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This research has been planned, held and concluded in order to understand whether the home economics course, which only the giriş attend, and the nutrition course have any positive effects över the students and to learn about their eating habits and about their knowledge on nutrition. The sample group is selected from the three junior high schools of the low socio-economic districts (Akşemsettin Junior High School, Balgat Junior High School and 30 Ağustos Junior High School). The questionnaire has been settled for the groups w hiç h continue attending to the home economics and nutrition courses and which don't attend to the same courses (Appendix I). in the research, the mentioned groups w ili be de ter m ine d as; 1S group (the students who attend to the home economy course, 98 students in total). 2n group (the students who attend to the nutrition course, 120 students in total). 3r group (the students who attend to neither of the courses, 180 students in total). The conclusions which are derived from the research m ay be listed as follows; 7374 The percentage of the students whose families contain of 6 people ör more;is 54.5. The percentage of the students who have 4 brothers ör sisters is 32.2. As a common fact, the education level of the parents of crowded families are low. 53.3% of the mothers are graduates of elementary school and 30.9% are illiterate. On the other hand, 59.6% of the fathers are graduates of elementary school and 3.0% are illiterate. The low socio-economic leveled districts might be a probable reason for such a low leveled literacy of parents and high number of c hildre n 94.2% of the mothers are housewifes and 38.4% of the fathers are worhers. The age of the students are between 13-14. 50.7% of the students have finished elementary school in the center of a province and 44.5% in the center of a town. Most of the students (51.5%) have decayed teeth, at least öne ör even up to 4 teeth. Most of the students have standart heights (91.9%) and standart weights (79.7%y, relative to their ages. The average of the nutrition knowledge scores are in medium level and there are important differences among the three groups. The scores respectively are as follo.ws 49.3 ± 1.44,75 56.4 ± 1.34, 40.6 ± 0.93. However, the nutrition knowledge of the students of the first and second groups isn't in an expected level. There's no effect of the education level of the mothers över the average nutrition knowledge soores of the students. This may be a sign of the fact that nutrition is not a matter of education within the family. 54.8% of the students do warn their mothers for a good nutrition. The percentage (80.0%) of such students is the highest in the second group. 69.6% of the students eat three times in a day 1.5% of «i the students don't have breakfast, 5.5% don't have lunch. 61.3% of the students eat their lunch at home. 41.0% of the students don't like some of the meals cooked at home. The most disliked meals are ' legumes. vegetables with meat and the vegetable cooked with olive oil. 33.8% of the students from the 2 group eat a cheese sandwich between meals at least öne time in a day. The same percentage in the 1 group is 27.2, and 29.6 in the 3 group. Simit is sometimes e a ten in e aç h of the groups. The percentage of the students who never consumes biscuits (47.1%) and cakes (77.4%) (which are sold in markets), chocolate and candies (56.0%), deserts (60.8%) and soft drinks (57.8%) and fruit juices (67.7%) is highest in76 the second group. The fruits are eaten twice or more in a day by the 28.6% of the students in the 1 group, 27.1% in the 3 group and 26.5% in the 2 group. The percentage of the rd students who never drink milk-ayran is 32.2 in the 3 group, 29.9 in the 1 group and 25.5. in the 2 group. The percentage of the students who sometimes drink milk and ayran is the highest in the 2 group (30, 65.6% of the total students are affected by the food and soft drinks commercials. The percentage of the students who regularly gets pocket money from their parents is 29.9 and the percentage of the students who sometimes gets pocket money from their parents is 58.5. In conclusion, it may be determined that the knowledge of the students on nutrition is inadequate. It is recommended that both nutrition course and home economics courses should be given in each school for both boy and girl students, the nutrition course should be shaped in a manner easy to reflect to behaviour and also an education programme should be formed and developed for the families.