Fındık üreticilerinin tarım sigortası yaptırmaya karar verme sürecinde etkili olan faktörlerin analizi: Düzce ili örneği
Analysing of effective factors on hazelnut farmers' decision making process in agricultural insurance: Case study of Duzce provi̇nce
- Tez No: 483638
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AVNİ BİRİNCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sigortacılık, Ziraat, Insurance, Agriculture
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarım İşletmeciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Bu araştırma, fındık üretiminin yoğun olarak yapıldığı Düzce iline bağlı tüm ilçelerde, fındık üreticilerinin tarım sigortası yaptırmaya karar verme sürecinde etkili olan faktörlerin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Düzce il merkezi ve 7 ilçede fındık üretimi ile iştigal eden 96'sı tarım sigortası yaptıran, 223'ü ise tarım sigortası yaptırmayan olmak üzere basit tesadüfi örnekleme yöntemi ile seçilen toplam 319 üretici ile 2016 yılında sahada yüz yüze görüşmek suretiyle anket çalışması gerçekleştirilmiştir. Anket sonucu elde edilen verilerle ilgili yapılan istatistiksel analizde lojistik regresyon yöntemi kullanılmıştır. Araştırmada, bağımlı ve bağımsız değişkenler arasındaki ilişkiyi tanımlayabilmek için mümkün olduğunca en az değişken kullanılarak en yüksek uyum gösterebilecek model kurulmuştur. Kurulan modelde bağımlı değişken olarak tarım sigortası yaptırma/yaptırmama, bağımsız değişkenler olarak da üreticilerin bireysel özellikleri, işletme özellikleri ve bilgi kaynaklarına olan yaklaşımları ele alınmıştır. Her grup için ayrı ayrı analizler yapılmıştır. Analizler sonucunda istatistiksel olarak 15 değişken anlamlı çıkmıştır. Lojistik regresyon analizi sonucu hane halkı sayısı, aylık gelir, fındık arazisi, ortakçılık/yarıcılık, afet zararı, devlet yardımından faydalanma, sigorta bilgisi ve sigorta eğitim isteğinin üreticilerin tarım sigortası yaptırmaya karar vermelerinde etkili olan en önemli faktörler olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was carried out in order to determine the factors which are effective in determining the hazelnut producers' decision to have agricultural insurance in all the districts of Duzce province, where hazelnut production is widespread. At total of 319 farmers selected by simple random sampling method, 96 of which had agricultural insurance and 223 of which didn't have agricultural insurance, there interviewed by face-to-face in 2016. Logistic regression method was used in the statistical analysis related to the results obtained from the questionnaire. In the study, a model was set up that can best comply with as few variables as possible in order to identify the relationship between dependent and independent variables. In the model, independent variables are individual characteristics, business characteristics, information sources and approaches to agricultural insurance. As a result of logistic regression analysis for 15 variables with statistically significant results: household, monthly income, hazelnut land, share holders, natural disasters, grant, insurance information and education are the most important factors that are effective in making agricultural insurance.