Farklı tuz konsantrasyonu ve biochar uygulanan toprakların kil mineralojisi
Clay mineralogy of different salt concentration and biochar applied soils
  1. Tez No: 506051
  2. Yazar: FATMA DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ SEYREK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Toprak Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Kil mineralleri, toprakta veya toprağın ana materyalinde fiziksel ve kimyasal ayrışma ve sentezler sonuncunda oluşmuş sekonder minerallerdir. Bileşimlerinde değişik miktarda Al, Fe, Mg, Si, K, Na ve Ca gibi elementler bulunur. Özellikle bu elementlerden ilk dördünün bileşiminde değişik miktarda bulunmaları, kil minerallerinin birbirinden farklı oluşlarına neden olurlar. Tarımsal üretimin devamlılığını sağlayabilmek için kil mineralleri önemli faktördür. Bu yüzden bu alanlarda ayrıntılı çalışmalar yapılmasına sürekli ihtiyaç duyulmaktadır. Bu çalışma Osmanbey Kampüsün'de Ziraat Fakültesi alanı içerisinde yer alan toprakların öncelikle minerolojik yapısını incelemek ve uygulanan tuz ve biocharın kil çeşidi üzerindeki etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Çalışma alanını en iyi temsil eden (0-5 cm) derinlikte 14 tane toprak örneği alınmıştır. Bu örneklerden 12 tanesine 1 kg'lık kaplara 500 g toprak konulmuştur. 5g C/kg düşecek şekilde örneklere koyun gübresinden ve mısır koçanında elde edilen biochar (biyokömür) uygulanmıştır. Daha sonra bu örneklere 0, 4, 8, 12, 16 dS/m çözelti uygulayıp 12 hafta beklemeye bırakılmıştır. Geriye kalan 2 örneğe ise tuz ve biochar uygulanmamıştır. Çalışma alanı içerisindeki topraklarda % 35 civarında kireç bulunmuştur. Kil içeriği ve çeşidine bağlı olarak KDK 38-40 cmol/kg-1 arasında değişmekle birlikte bazik reaksiyonludur (8.30-8.50). Topraklar killidir. Analizlerin sonuçlarına göre kil mineralleri arasında herhangi bir geçişin olmadığı tespit edilmiş, oransal piklerde ise yok denilecek kadar az değişim gözlemlenmiştir. Tespit edilen kil çeşitleri içerisinde paligorskit, kaolinit, smektit, klorit killeri bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Clay minerals are the secondary minerals that formed as a result of the physical and chemical decomposition and synthesis in the soil or in the parent material. There are various elements such as Al, Fe, Mg, Si, K, Na and Ca in their compositions. Especially, the presence of these elements in different amounts in the composition of the first four causes clay minerals to be different from each other. Clay minerals are an important factor in ensuring sustainability of agricultural production. Because of this, there is a constant need for detailed studies in these areas. The aim of this study was firstly to investigate the mineralogical structure of the soils in the Faculty of Agriculture at Osmanbey Campus and secondly to examine the effect of the salt and biochar on clay types. 14 soil samples were taken at the depth of 0-5 cm which best represents the study area. 12 of these samples were weighed as 500 g of soil and placed into 1 kg containers. Later, the biochar obtained from sheep and corn cob was added to soil samples as 5 g C for per kg soil. These samples were then subjected to 0, 4, 8, 12, 16 dS / m solution and left to incubation for 12 weeks. The remaining 2 samples did not receive any salt or biochar. In the soils in the study area, about 35 % of the lime was found. Depending on the types of clay type and content, CEC varied between 38 and 40 cmol/kg and soils have a basic pH (8.30-8.50). Soils are high in clay. According to the results of the analyses, it was determined that there was no transition between the clay minerals, and in the proportional peaks, there was little change observed. Among the clay types determined, polygarskite, kaolinite, smectite, chlorite clay existed.