The effect of recycling natural waste on the mechanical and physical properties for polymer matrix reinforced with fibers
Doğal atıkların geri dönüşümünün elyaflarla güçlendirilmiş polimer matrisin mekanik ve fiziksel özelliklerine etkisi
  1. Tez No: 483794
  2. Yazar: RASHA JWAID
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. IBRAHIM MAHARIQ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Türk Hava Kurumu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine ve Uçak Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalışma, El Katlama metodu ile baz polimer matris kompozit materyallerin hazırlanmasına ve düşük viskoziteli cam elyafı ile epoksi reçine matrisi yanmadan önce ve sonra doğal tozların eklenmesinin, seçilen ağırlık paylarının etkisini incelemeye odaklanmaktadır. Ayrıca, bu kompozitler üzerinde birkaç özel test yapılarak ve fiziksel ve mekanik özelliklere etkileri incelenmiştir. Ağırlık fraksiyonunun mekanik özelliklere etkileri incelendi. Bu araştırmada elde edilen fiziksel özellikler için maksimum değerler yoğunluk ve su soğurma oranı, ayrıca ısı iletkenliği ve termal difüzivite ölçülmüştür. Bu araştırmada elde edilen en büyük mekanik özellikler, elastikiyet modülü, nihai gerilme mukavemeti ve doğal bileşik materyallerin kopma uzama yüzdeleri idi. Hazırlanan doğal kompozit malzemelerin eğilme mukavemeti, eğilme modülü, maksimum kayma gerilmesi ve sertlik kıyısı (D) dolgu tozunun ağırlık payının artması ile artmakta ve (% 9 ağırlık fraksiyonunda pirinç kabuğu külü) maksimum bir değere ulaşmaktadır. Ayrıca, darbe mukavemeti, hazırlanan sistemin ağırlık bölümünde bir artış ile azalır.
Özet (Çeviri)
This work focuses on the preparation of base polymer matrix composite materials by Hand Lay-Up method, and studying the effect of selected weight fractions of adding natural powders before and after burning to epoxy resin matrix with small weight fractions glass fiber. Also, several specific tests were performed on these composites and the effects on the physical and mechanical properties were studied. The effects of the weight fraction on the mechanical properties were studied. The maximum values for the physical properties obtained in this research were density and water absorption percentage, also thermal conductivity and thermal diffusivity were measured. The largest values of the mechanical properties obtained in this research were the modulus of elasticity, ultimate tensile strength and elongation percentage at the break for the natural composite materials. Flexural strength, flexural modulus, maximum shear stress, and Hardness shore (D) of the prepared natural composite materials increase with increasing weight fraction of filler powder, reaching a maximum value at (9% weight fraction Rice husk ash). Also the impact strength decrease with an increase in the weight fraction of the prepared system.