Sodyum kazeinat veya kitosan kaynaklı yenilebilir filmlerin kaşar peynirinin kalitesi ve raf ömrüne etkisi
The effect of sodium caseinate or chitosan edible films on the quality and shelf life of kashar cheese
  1. Tez No: 483799
  2. Yazar: ÜMİT YALÇIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVAL ANDİÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmada, kazein veya kitosan kaynaklı yenilebilir filmlerin kaşar peynirinin kalite ve raf ömrü üzerindeki etkileri incelenmiştir. Sodyum kazeinat (Kz), Sodyum kazeinat-Transglutaminaz (KzT) ve Kitosan (Kt) olmak üzere 3 farklı kombinasyon halinde yenilebilir film solüsyonları hazırlanmış ve 100 g'lık porsiyonlar halinde dilimlenen kaşar peynirleri daldırma yöntemiyle kaplanmıştır. 4 ºC de depolanan numunelerin 0-30 ve 60. günlerde kontrol grubu (K) Kaşar peynirleri ile birlikte kimyasal, mikrobiyolojik ve tekstürel analizleri yapılmıştır. Süreç boyunca yapılan kurumadde, asitlik, pH, lipoliz, toplam azot, azot fraksiyonları (SÇN, TCA-ÇN, PTA-ÇN) ve mikrobiyolojik analizlerde en yüksek artışlar kaplanmamış Kaşar peyniri (K) örneğinde tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of casein or chitosan based edible films on the quality and shelf life of kashar cheese were investigated. Three different combinations of sodium caseinate, (Kz), sodium caseinate-transglutaminase (KzT) and chitosan (Kt) edible film solutions were prepared and Kashar cheese sliced in portions of 100 g and this slices were coated by dip method with this three solution. The samples stored at 4 ºC were subjected to chemical, microbiological and textural analyzes with control group (K) Kashar cheese at 0-30th and 60th days. During the process the highest increases in dry matter, acidity, pH, lipolysis, total nitrogen, nitrogen fractions (WSN, TCA-SN, PTA-SN) and microbiological analyzes were found in uncoated Kashar cheese (K).