YGS hazırlık sürecindeki lise son sınıf ve mezun olan öğrencilerin sınav kaygıları ile ilişkili özelliklerin incelenmesi
Examination of the characteristics related to the exam concerns of high school seniors and graduates of YGS preparatory process
  1. Tez No: 483889
  2. Yazar: SALİH SEVÜKTEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nişantaşı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çerçevede araştırmanın amacı YGS hazırlık sürecindeki lise son sınıf ve mezun olan öğrencilerin sınav kaygıları ile ilişkili özelliklerin incelenmesidir. Bu amaçla öğrencilerin sınav kaygısı puanlarının sınıf, yaş, cinsiyet, baba yaşama, baba eğitim, evlerinde yaşayan kişi sayısı, üniversiteye giden kardeş, çalışma odası olmama, rahat çalışabilme imkânı olma, programlı çalışma, sınava giriş sayısı, sınava günlük hazırlanma süresi, spor yapma, aile baskısı hissetme ve psikolojik destek alma, anne yaşama, anne ve baba birliktelik, anne eğitim, anne meslek, baba meslek, aile gelir durumu, başka bir şehre göç etme, lisede okul değiştirme, kardeş sayısı, doğum sırası, dershaneye gitme, dershaneye gitme süresi, özel ders alma, üniversite sınavına girilen alan değişkenleri araştırılmıştır. Araştırmada genel tarama modeli kullanılmıştır. Genel kaygı ölçeği ve Sınav kaygısı ölçeği kullanılmıştır. İstanbul ili Kadıköy, Ataşehir ve Sultanbeyli ilçelerinde bulunan okullardan farklı okul türlerinden lise son sınıf öğrenciler ve mezun olanlar evreni oluştururken bu genel evren içinden rastlantısal (seçkisiz) olarak belirlenen okullardan ve kurslara devam eden mezunlardan 726 kişi örneklem oluşmuştur. Veri toplamak amacıyla kişisel bilgi formu, durumluk ve sürekli kaygı envanteri ile sınav kaygısı envanteri kullanılmıştır. İlgili ölçek ve sorular, Türkiye'ye yapısal olarak uygun olan ve geçerliliği çeşitli araştırmalarla test edilmiş genel sorulardır. Yani ölçekler araştırmanın amacını ölçmeye yönelik likert ölçek tipi sorulardan oluşmaktadır. Katılımcılara uygulanan 750 adet anket dağıtılmış, 24 anket geçersiz sayılmış 726 anket geçerli olarak kabul edilmiştir. Elde edilen veriler, SPSS 21 programı ile analiz edilmiş ve %95 güven düzeyi ile çalışılmıştır. Çalışmada elde edilen veriler doğrultusunda parametrik test tekniklerinden T testi ve ANOVA kullanılmıştır. Öğrencilerin sınav kaygısı puanlarının sınıf, yaş, cinsiyet, baba yaşama, baba eğitim, evlerinde yaşayan kişi sayısı, üniversiteye giden kardeş, çalışma odası olmama, rahat çalışabilme imkânı olma, programlı çalışma, sınava giriş sayısı, sınava günlük hazırlanma süresi, spor yapma, aile baskısı hissetme ve psikolojik destek alma değişkenlerinde genel kaygı ve farklı alt boyutlarda anlamlı bir farklılık bulunmuştur. Öğrencilerin sınav kaygısı puanlarının anne yaşama, anne ve baba birliktelik, anne eğitim, anne meslek, baba meslek, aile gelir durumu, başka bir şehre göç etme, lisede okul değiştirme, kardeş sayısı, doğum sırası, dershaneye gitme, dershaneye gitme süresi, özel ders alma, üniversite sınavına girilen alan değişkenlerine göre grupların aritmetik ortalamaları arasında genel kaygı ve hiçbir alt boyutta anlamlı bir farklılık bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
In this frame, the aim of this research on high school seniors and graduates of the YGS associated with test anxieties are examined. For this purpose, It is aimed that for students who have anxiety scores for the exam, they will be able to work comfortably, programmed study, number of test entries, test day preparation period, sporting activities, parental life, father education, marriage number, welcome to the family, Mother's life, parenting, mother's education, mother's profession, family income situation, migration to another city, high school change, number of siblings, order of birth, going to classroom, Field variables tested. General screening model in research. General anxiety scale and test anxiety scale were used. In Istanbul, Kadıköy, Ataşehir and Sultanbeyli districts, high school seniors and graduates from different schools constitute the universe. Among these schools, 726 people were sampled from randomly selected schools and courses continuing from the general universe. The data were collected using the personal information form presented, state and trait anxiety inventory and test anxiety inventory. The relevant scales and questions have been tested for relevance and validity ın Turkey. They are general questions. So measure the purpose of your research. 750 participating surveys were distributed, 24 surveys were considered invalid and 726 surveys were accepted. The data were analyzed with the SPSS 21 program and with a 95 % confidence level. The data obtained ın the study is parametrically tested and ANOVA is used. It is important fort he students to have anxious test scores ın terms of class, age, gender, father's life, father education, number of people living in their homes, sibling going to university, not having study room, having comfortable working ability, scheduled work, There was a general anxiety ın support variables and a significiant difference ın different subscales The scores of exam anxiety scores of the students are compared with the scores of the mother ancestry, mother and father cohort, mother education, mother professions, father professions, family income situation, migration to another city, high school change, number of siblings. There was no significant difference ın the general anxiety among the groups'arithmetic mean according to the variables of the receiving, university examination and no sub-dimension.