Multipl sklerozda sakkadik göz hareketleri ile elde edilen devinime ilişkin kortikal potansiyeller
Movement related cortical potentials obtained by saccadic eye movements in multiple sclerosis
  1. Tez No: 483913
  2. Yazar: ZAHİDE BETÜL GÜNDÜZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEHRA AKPINAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Konya Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Devinime İlişkin Kortikal Potansiyeller (DİP) nörofizyolojinin ilgi çeken konularından biridir, ancak klinik kullanımı yaygın değildir. Devinimin planlanması, hazırlanması ve ortaya konması sırasında kortekste oluşan elektrofizyolojik bulguları ortaya koymak suretiyle beynin işleyişini inceleme olanağı sunar. DİP vücuttaki herhangi bir kasın aktivitesiyle elde edilebilir ancak literatürde kolay elde edilebilir olması sebebiyle daha çok el devinimi kullanılmıştır. Sınırlı sayıda invaziv kayıtlamalarla, göz hareketleri kullanılarak DİP elde edilen çalışma bildirilmişse de geniş hasta grubunda yapılmış bir çalışmaya rastlanmamıştır. DİP çalışmaları daha çok Alzheimer hastalığı gibi kognitif bozukluklarda ya da Parkinson hastalığı gibi devim bozukluklarında yoğunlaşmıştır.Çalışmamızda, DİP'in literatürde az kullanılan sakkadik göz hareketleriyle, yine üzerinde az çalışılmış Multipl Skleroz (MS)'lu hasta grubunda elde edilmesi amaçlandı. 24 hasta ve 20 kontrol grubunda yaptığımız kayıtlamalarda DİP'in daha önce bildirilmiş tüm komponentlerinin net ayrımını yapılamadı. Ancak her iki grubun BP latans değerleri literatürde bildirilen değerlerle uyumlu bulunduğu halde hasta grubunda latansın daha uzun olduğu gözlendi. NS ve MP'in bileşeni olarak kabul edilebilecek olan TÇ'in amplitüdü ise hasta grubunda daha yüksek bulundu ve hasta grubunda hedefin daha zor bulunduğuna işaret edebileceği düşünüldü.Elde ettiğimiz veriler gelecekte daha fazla ayrıntıya dikkat etmek suretiyle daha fazla sayıda hastayla yapılacak DİP çalışmalarının kayda değer sonuçlar ortaya çıkarabileceği yönünde değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Movement Related Cortical Potentials (MRCP) is one of the interesting issue in neurophysiology but clinical use is not widespread. It presents to evaluate brain mechanisms by electrophysiologic findings that appear in cortex during planning and preparing movement. MRCP is obtainable from any muscle activity but hand movement was used usually because of easiness. A small number of reports has described MRCP with eye movement but there is not any study with large number of patient in literature. MRCP studies are often with cognitive dysfunctions as Alzheimer disease or movemenr dysfunctions as Parkinson disease.In our study we aimed to evaluate MRCP that occur due to saccadic eye movement in Multiple Sclerosis (MS). There was no differentiation in MRCP component that was reported before in 24 patient and 20 control group. BP latans values in both group were similar with literature although latens in patient group was longer. TC amplitude which is the component of NS and MP was higher and may represent difficulty of finding target in patient group.Our findings suggest that detailed studies with large number of patients may present valuable results in the future.