Sepsis ön tanılı yaygın yangısal yanıt bulguları olan hastalarda immün süpresyon ile dihidroepiandrosteron ve androstenediol arasındaki ilişkinin araştırılması
Children had common inflamatuar response syndrome related wi̇th pre-diagnosis of sepsis, dhea and androstenediol levels associated with immune supression study
  1. Tez No: 483914
  2. Yazar: MUKADDES AĞIRTICI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURETTİN ONUR KUTLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Prospektif yapılan bu çalışmaya Ocak 2011 - Mart 2015 yılları arasında sepsis ön tanısı ile yaygın yangısal yanıt bulguları olan 6 ay-18 yaş aralığında Necmettin Erbakan Üniversitesi Çocuk Yoğun Bakım Ünitesine yatışı yapılan ve tedavi edilen 25 vaka dahil edilmiştir. Yapmış olduğumuz bu tez çalışmasında yaygın yangısal yanıt bulguları olan çocuk hastalarda klinik olarak yaygın yangısal yanıt bulguların olduğu dönemde ve iyilik hali olduğu dönem olmak üzere 2 kez kan örneği alınarak literatürde ilk defa sepsisli çocuklarda sepsisin ciddiyeti ile yaygın yangısal yanıt bulgularının olduğu dönem ve klinik olarak iyilik hali olduğu dönemde cinsiyet hormonları (DHEA, Androstenediol) nın klinik seyir ve bağışıklık durumu arasındaki bağıntıyı göstermeyi amaçladık. Bu çalışma ile hücresel bağışıklık yanıtının (CD3,CD4,CD8,CD16,CD56), interlökin 4 (IL4) ,interlökin 6 (IL6), tümör nekrozis faktör (TNF) ve vücut dışı (invitro) uyarılmış T lenfositlerinde kültür ortamında CD25, CD69, insan lökösit antijeni (HLA DR), interferon gama (IFNγ) üretimlerinin bu olası ilinti üzerine etkileri ayrıntılı olarak irdelenmesi amaçlanmıştır.Daha önce yapılan çalışmalara benzer şekilde bizim verilerimizde sepsise bağlı hücresel bağışık yanıtın baskılandığı, kontrolsüz sitokin fırtınasının olduğu yönünde idi. Bu bulguların kliniğe yansıması olarak vakaların daha uzun süre mekanik ventilatör ihtiyacı olduğunu, yoğun bakımda kalış sürelerinin uzadığını gördük. Androstenediol ve DHEA ile bağışık yanıt arasındaki ilişki açısından baktığımızda ise literatüre benzer şekilde androstenediolün sepsis anında bağışık yanıt üstüne etkisini sitokin fırtınasını kontrol altına alarak gösterdiğini düşünmekteyiz. Ancak DHEA ile vi benzer sonuçlar elde edemedik. DHEA ve androstenediolün sepsisdeki rolü adına yapılacak yeni çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
The prospective study has been performed at Necmettin Erbakan University, Faculty of Medicine, Department of Pediatric Intensive Care Unit from January 2011 to March 2015, 6 months-18 age range 25 cases who had common ınflamatuar response syndrome related with pre-diagnosis of sepsis were included the study. In thıs study we takes two times blood sample first time chıldren who had common ınflamatuar response syndrome and the second one when the cases were wellness , fırst time in the literature we aimed to show that sex hormones (DHEA,androstenediol) correlation between the clinical course,immune status . We also aim to reveal the detailed efficacy of cellular immunity response (CD3, CD4, CD8, CD16 and CD56 by flow cytometry to work), IL4, IL6, TNF α,in vitro stimulated T lymphocytes CD25, CD69 ekspression, HLA DR, IFNγ over this relationship.Similarly previous study our data is cellular immune response is suppressed with sepsis, it was thought to be the uncontrolled cytokine storm. Clinical reflection of the of these findings is need for longer mechanical ventilation and prolonged duration of ICU stay. The association of hormones and ımmune response similar to the literature we think that androstenediol showed by controlling the cytokine storm on the effect of the immune response immediately. But we can not get similar results with DHEA. Further investigations for clarification of the functional mechanisms of DHEA and androstenediol ın the sepsis are needed.