Turp operasyonlarında monopolar ve bipolar yöntemin karşılaştırılması
Compare effects of monopolar method of transurethral resection of the prostate (turp) and bipolar turp
- Tez No: 483969
- Danışmanlar: PROF. DR. KAMİL MEHMET TUĞRUL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, prostatın transüretral rezeksiyonu (TURP) yöntemlerinden monopolarda kullanılan resectesol (%5 mannitol) ve bipolarda kullanılan normal salin solüsyonlarının serum elektrolitleri ve osmolaritesi üzerine etkilerini karşılaştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya ASA I-III grubu, 50-90 yaş arası, mevcut prostat patolojisi sebebiyle İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi (İÜTF) Üroloji Ana Bilim Dalı'na başvuran TURP operasyonu yapılacak 50 hasta dahil edilmiştir. Hastalardan bilgilendirilmiş onam alınmıştır. Çalışma İÜTF Ameliyathanesi Üroloji Odasında yapılmış, hastalar EKG, NIKB ve SpO2 ile monitörize edilmiş, genel anestezi veya rejyonel anestezi uygulanmıştır. Operasyon öncesinde USG ile ölçülen prostat hacimleri, operasyon sırasında rezeke edilen prostat dokusu (gr), operasyon süresince kullanılan irrigasyon solüsyonlarının miktarları kaydedilmiştir. Monopolar ve bipolar gruplarında 25'er hastadada preoperatif (kontrol), peroperatif 45. dakikada (1.ölçüm) ve operasyonun bitiminden 1 saat sonra (2.ölçüm) uyanma odasında alınan kan örneklerinde serum elektrolit (Na, K, Cl), hemoglobin, hematokrit ve osmolarite değerlerine bakılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The purpose of this study was to compare effects of resectesol (5% mannitol) which used in monopolar method of transurethral resection of the prostate (TURP) and normal saline solution which used in bipolar TURP on serum electrolytes and osmolarity. Materials and Methods: 50 patients aged between 50-90 with ASA I-III group and who underwent TURP due to prostate pathology admitted to the Istanbul University Faculty of Medicine Department of Urology were included. Informed consent was obtained from patients. Study was performed at Urology Operating Room. Patients were monitored by EKG, NIKB, SpO2 and general and regional anesthesia were performed. Before the operation prostate volume measured by transrectal ultrasonography, intraoperative resected prostate tissue (gr), amount of irrigation solution used during surgery were recorded. Serum electrolytes (Na, K, Cl), hemoglobin, hematocrit, and serum osmolarity were evaluated in blood samples taken preoperatively (control), 45th minute (first measurement) and 1 hour after the end of the operation (2nd measurement) in 25 patients in each group.