Zümrüd-i Anka gazetesi (tahlili fihrist-inceleme seçme metinler) (51-100 sayıları)
Zümrüd-i Anka newspaper (systematic index - analysis index and selected index) (51 - 100)
- Tez No: 483971
- Danışmanlar: DOÇ. BETÜL ÇOŞKUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 347
Özet
Gazeteler çıkarıldıkları dönemin zihniyetini en iyi yansıtan araçlardan biridir. O dönemin kültür, sanat, edebiyat ürünlerini, tartışmalarını, dönemin en güncel olaylarını en iyi şekilde veren kaynaklardandır. Edebiyat tarihimizin büyük önem arz eden bu edebi birikimini bilimsel araştırmalarla incelemek, tanıtmak ve onun karanlıkta kalan taraflarını tarafsız bir yaklaşımla değerlendirmek genç neslin estetik eğitimi bakımından önem taşımaktadır. Çalışmamız 5 Temmuz 1923 ile 24 Aralık 1923 tarihleri arasında yayımlanan 51-100. sayıları kapsamaktadır. Çalışmanın inceleme kısmında mizah hakkında bilgi verilmiştir. Gazetenin şekil özellikleri ve muhtevası hakkında tezin kapsamına bağlı kalınarak inceleme yapılmıştır. Gazetede yer alan yazarların kısa biyografilerine yer verilmiştir. Seçme metinler kısmında gazetede yer alan seçme metinlerinden örnekler Latin harflerine çevrilmiştir.
Özet (Çeviri)
Newspapers of the period they removed one of the tools that best reflects the mentality. That period, culture, art, literature, products, discussions, most of the period that is the source of current events in the best possible way. Exhibiting and introducing these precious literary values of our literature history with scientific investigations and examining the characteristics of this traditions in the darkness with a constructive and objective approach have a great importance of teaching aesthetic to our youth. The introduction part of the study was given information about press and humor magazines publishing. Listing up the names of poets and writers of the magazine, the biographies of the ones whose life history was reached were given. This study includes between the 51 and 100 issues published in 5 July 1923 and 24 December 1923. In the analysis part of the study, the information about the humor was given. The analysis about the form properties and the contents of the newspaper was made by sticking to scope of the thesis. It was given place to short biographies of authors taking part in the newspaper. In the part of the selected texts, the samples from the selected texts were transformed to Latin alphabets.