Cerrahi kliniklerde çalışan hemşirelerin kas iskelet sistemine yönelik yakınmaları ve etkileyen faktörler
Working nurses of surgical clinics for musculoskeletal complaints, factors which affect
- Tez No: 484020
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HACER YAMAN ERTEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Araştırmanın Amacı: Kas-iskelet sistemlerin sorunları hemşirelerin çalışma verimliliği, motivasyonunu, yaşam kalitesini, kaliteli hasta bakımını, kaliteli hizmet vermeyi önemli derecede etkileyerek planlanan araştırma, cerrahi kliniklerde çalışan hemşirelerin kas-iskelet sistemine yönelik yakınmaları ve etkileyen faktörleri belirlemek amacıyla tanımlayıcı olarak planlanmıştır. Materyal ve Metod Bu çalışma cerrahi kliniklerde çalışan hemşirelerin kas iskelet sistemine yönelik yakınmaları ve etkileyen faktörleri belirlemek amacıyla planlanan kesitsel ve tanımlayıcı bir çalışmadır. Araştırma, İstanbul İli Anadolu Güney Kamu Hastaneler Birliği'ne bağlı dört hastane, İstanbul İli Anadolu Kuzey Kamu Hastaneler Birliği'ne bağlı iki hastane ve bir Vakıf Hastanede çalışan ve araştırmayı kabul eden cerrahi kliniklerde çalışan hemşirelerine uygulandı. Katılımcılar çalışma ile ilgili bilgilendirilerek onam formu alındı.Araştırma verilerinin etik kurul onayının alınmasını takiben 09.01.2017 – 21.03.2017 tarihleri arasında toplandı.Veriler istatistiki analizi SPSS programı ile yapıldı. Araştırmada veri toplama aracı olarak, araştırmacı tarafından literatür bilgileri doğrultusunda geliştirilen bir Veri Toplama Formu, Cornell Kas İskelet Sistemi Yakınmaları Sorgulama Formu ve Maslach Tükenmişlik Ölçeği kullanıldı. Veri Toplama Formu, Cornell Kas İskelet Sistemi Yakınmaları Sorgulama Formu ve Maslach Tükenmişlik Ölçeği Formlarından oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
Purpose of the research: The research planned to investigate the problems of musculoskeletal systems affecting the working efficiency, motivation, quality of life, quality patient care, quality service of nurses is planned as a descriptive study to determine the musculoskeletal complaints and influencing factors of nurses working in surgical clinics. Materials and Methods This is a cross-sectional and descriptive study designed to identify the musculoskeletal complaints and affecting factors of nurses working in surgical clinics. The research will be applied to the nurses working in four hospitals affiliated to Istanbul Provincial Anatolian South Public Hospitals Union, two hospitals affiliated to the Istanbul Provincial Anatolian North Public Hospitals Association and one hospital operating in a Foundation Hospital and working in surgical clinics. Participants will be informed about the study and a confirmation form will be obtained. Following the approval of the ethical committee of the transfer data, it is planned to be collected between 09.01.2017 - 21.03.2017. Data analysis will be done by CPSS program. A Data Collection Form, Cornell Musculoskeletal Symptomatic Symptoms Questionnaire, and Maslach Burnout Questionnaire, developed by the researcher in line with the literature information, will be used as the data collection tool in the research. Data Collection Form consists of Cornell Musculoskeletal System Proximity Questionnaire and Maslach Burnout Scale Forms.