Bir eğitim ve araştırma hastanesinde görev yapan sağlık çalışanlarının iş güvenliği algısının belirlenmesi
Determination of the work safety perception of the health personnels working in a training and research hospital
- Tez No: 375424
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. KEMAL TEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Türk Hava Kurumu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
İş sağlığı ve güvenliğinin sağlanması sağlık hizmetleri sektörü için çok önemlidir. Çünkü kendine özgü risk faktörlerini bünyesinde barındırmaktadır. Bu sebeplerle hastanelerde iş güvenliğinin sağlanmasına dikkat edilmelidir. İş sağlığı ve güvenliğinin sağlanması için; sağlık çalışanlarının iş güvenliği algılarının tespit edilmesi gerekmektedir. Bu nedenle bu çalışma bir eğitim ve araştırma hastanesinde görev yapan sağlık çalışanlarının iş güvenliğinin sağlanma durumunun saptanması ve konu ile ilgili yapılan faaliyetler ve düzenlemelerin değerlendirilmesi amacıyla yapılmıştır. Betimleyici türdeki araştırmanın örneklemini bir eğitim ve araştırma hastanesindeki 279 sağlık çalışanı oluşturmaktadır. Altılı likert tipindeki 45 maddelik iş güvenliği ölçeği ve 11 sorudan oluşan kişisel bilgi formu çalışmaya katılmayı kabul eden katılımcılara 2014 yılında uygulanmıştır. Elde edilen veriler bilgisayar ortamında SPSS 15.0 paket programı aracılığıyla analiz edilmiştir. Verilerin analizinde; Kolmogorov-Smirnov, t testi, tek yönlü varyans analizi, Kruskal-Wallis, Bonferroni düzeltmeli t testi, Bonferroni düzeltmeli Mann-Whitney U testi, Pearson Ki-kare, Pearson Korelasyon analizleri kullanılmıştır. Çalışmadan elde edilen veriler ışığında katılımcıların %43'ü mesleki bir hastalık geçirdiğini belirtmiştir. Katılımcılar iş kazası kapsamında en fazla; yumuşak xii doku travması (%19.83), sözel şiddet (%19.28) ve kronik yorgunluğu (%15.5), meslek hastalıkları kapsamında ise; kas-eklem rahatsızlıklılarını (%19.75) daha fazla geçirdiklerini belirtmişlerdir.
Özet (Çeviri)
Provision of work health and safety is very important for the sector of health services. Because it has the risk factors characteristic to itself. Due to this reason, work safety should be enabled in hospitals and special attention should be paid to this. For enabling the work health and safety, work safety perceptions of the health personnel need to be determined. Due to this reason, this study was done with the purpose of determining the condition of health personnel for enabling the work safety and evaluating the activities and organizations carried out regarding the issue. Sample of the descriptive study is comprised of 279 health personnel in a training and research hospital. 45 item likert type work safety scale and personnel information form comprised of 11 questions were applied to the participants accepting to participate in the study in 2014. Acquired data was analyzed with SPSS 15.0 packet program in computer media. In the analysis of the data, Kolmogorov,- Smirnov, t-test, single direction variance analysis, Kruskal- Wallis, Bonferroni correction t-test Mann-Whitney U test, Pearson's Chi-square, Pearson Correlation analyses were used. Data acquired from the study stated that 43% of the participants had occupation disease. The participants stated that mostly they had soft tissue trauma (19,83 %), verbal violence (19,28%) and chronic fatigue (15,5%) within the work accident xiv scope, they had muscle and joint disorders (19,75%) mostly within occupation diseases frame.