Diyabetes mellitus tanılı hastalarda koroner arter hastalığı yaygınlığına ek risk faktörlerinin katkısı
- Tez No: 484023
- Danışmanlar: PROF. DR. ERTAN URAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
DİYABETES MELLİTUS TANILI HASTALARDA KORONER ARTER HASTALIĞI YAYGINLIĞINA EK RİSK FAKTÖRLERİNİN KATKISI Amaç: Bu çalışmada, diyabetes mellitus tanılı hastalarda eşlik eden ateroskleroz risk faktörlerinden en çok hangisinin ateroskleroz gelişimini olumsuz yönde etkilediğini saptamayı amaçladık. Hastalar ve Yöntem: Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Kliniğinde 2015 yılında diyabetes mellitus tanısı ile kabul edilen, anamnez, ekokardiyografi, efor testi ve miyokart perfüzyon sintigrafisi sonucunda koroner arter hastalığı ön tanısı ile koroner anjiyografisi yapılmış ve verilerine ulaşılabilen 450 hastanın tıbbi kayıtları incelendi. Uygun verilere sahip 250 hasta retrospektif olarak incelenerek çalışmaya alındı. Kendi geliştirdiğimiz risk skoru ile ateroskleroz yaygınlığı hesaplandı. Bulgular: DM nedeniyle hastanemizde 2015 yılında KAG yapılan 250 hasta (%65,2 erkek, %34,8 kadın, ortalama yaş 62,52 ±9,5) çalışmaya dahil edildi. Hastaların 200 (%80) ünün bel çevresi geniş, 76 (%30,4) sının ailesel risk faktörü var, 149 (%59,6) u sigara kullanıyor, 192 (%76,8) sinde hipertansiyon var veya tansiyon ilacı kullanıyor, 92 (%36,8) sinin total kolesterolü, 77 (%30,8) sinin LDL'si yüksek, 164 (%65,6) ünde düşük HDL, 118 (%47,2) inde trigliserit yüksekliği mevcut, 30 (%12) u alkol kullanıyor, 119 (%47,6) u kolesterolden fakir diyet yapıyor, 44 (%17,6) ünde diğer aterosklerotik hastalık mevcut, 78 (%31,2) i egzersiz yapıyor, 58 (%23,2) inde kronik böbrek hastalığı mevcut, 11 (%4,4) i diyalize giriyor. Kadınlarda VKİ 33,26 kg/m2, erkeklerde 29 kg/m2 olarak saptandı. Hastaların ortalama kreatinin seviyesi 1,35 ± 1,52 mg/dl, HBA1C seviyesi 8,12 ± 1,79, bel çevresi 106,78 ± 11,23 cm, sigara kullanımı (gün/ paket/ yıl) 22,48 ± 28, total kolesterol seviyesi 182,41 ± 51,34 mg/dl, LDL seviyesi 111,9 ± 42,59 mg/dl, HDL seviyesi 37,64 ± 13,69 mg/dl, trigliserit seviyesi 172,42 ± 118,26 mg/dl, skor 58,89 ± 44,89 olarak saptandı. Ateroskleroz yaygınlık skoru ile diğer numerik değişkenler arasında istatiksel olarak kreatinin seviyesi, HBA1C seviyesi, yaş ve HDL düşüklüğü ile ilişki saptandı. Ateroskleroz Skoru ile öğrenim durumu arasında istatistiksel olarak ters yönde anlamlı bir ilişki saptandı. Kolesterol ilacı kullanmayan hastalar ayrı olarak incelendiği zaman ateroskleroz yaygınlık skoru ile kreatinin yüksekliği, HBA1C seviyesi, ileri yaş, total kolesterol yüksekliği ile ve LDL yüksekliği ile anlamlı ilişki saptandı. Sonuç: Çalışmamızda diyabetik hastalarda koroner arter hastalığı için en önemli risk faktörü olarak HbA1C ve kreatinin seviyesinin yüksek olması, yaşlılık, HDL seviyesinin düşük olması, erkek cinsiyete sahip olmak, hipertansiyon hastası olmak olarak saptanmıştır. Kolestrol ilaçlarının yaygın kullanıldığı çağımızda analiz, kolesterol ilacı kullanmayan hastalar için tekrar edildiğinde, total kolesterol yüksekliği ve LDL yüksekliğinin hala önemli bir risk olduğu bir kez daha gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
CONTRIBUTION OF ADDITIONAL RISK FACTORS TO THE SEVERİTY OF CORONARY ARTERY DISEASE IN DIABETES MELLITUS DIAGNOSED DISEASES AİM: In this study, we aimed to determine which of the risk factors of atherosclerosis associated with diabetes mellitus affects the development of atherosclerosis in the most negative way. PATİENTS AND METHODS: In 2015 at Kocaeli University Faculty of Medicine patients who admitted to the cardiology clinic with diabetes mellitus, evaluated with medical history, echocardiography, exercise test and myocardial perfusion scintigraphy for coronary artery disease, as a result underwent coronary angiography with the diagnosis and examined 450 patient who medical records accessible to the data. 250 patients were studied retrospectively.and with our self-developed risk score was calculated diffusiveness of atherosclerosis. RESULTS: 250 patients (65.2% male, 34.8% female, mean age 62.52 ± 9.5) were included in the study in our hospital due to DM in 2015. Patients 200 (80%) had a wide waist circumference, 76 (30.4%) had familial risk factors, 149 (59.6%) had cigarettes, 192 (76.8%) had hypertension, There were 92 (36.8%) sinus total cholesterol, 77 (30.8%) sinus LDL high, 164 (65.6%) low HDL and 118 (47.2% 12 (47.6%) were on poor diet, 44 (17.6%) were on other atherosclerotic diseases and 78 (31.2%) were on exercise, 58 (23.2%) were on alcohol, Indent chronic kidney disease, 11 (4.4%) dialysis. In women, VKI was found to be 33,26 kg / m2 and for males it was 29 kg / m2. The mean creatinine level of the patients was 1,35 ± 1,52 mg / dl, HBA1C level 8,12 ± 1,79, waist circumference 106,78 ± 11,23 cm, cigarette use (day / pack / year) 22,48 ± 28 , Total cholesterol level 182,41 ± 51,34 mg / dl, LDL level 111,9 ± 42,59 mg / dl, HDL level 37,64 ± 13,69 mg / dl, triglyceride level 172,42 ± 118,26 Mg / dl, and the score was 58,89 ± 44,89. Atherosclerosis diffusiveness score and other numerical variables were statistically correlated with creatinine level, HBA1C level, age and HDL level. A statistically significant correlation was found between Atherosclerosis Score and education status in the reverse direction. Atherosclerosis diffusiveness score, creatinine level, HBA1C level, advanced age, height of total cholesterol and LDL height were found to be significantly correlated when patients without cholesterol drugs were examined separately. CONCLUSIONS: In our study, in our era commonly used as the cholesterol drug for coronary artery disease, most important risk factors in diabetic patients are higher HbA1c levels, age, low HDL levels, having male sex, and has been identified as being hypertensive patients. In the current era when cholesterol drugs are widely used, once again, total cholesterol elevation and LDL elevation are still a significant risk factors for patients who do not use cholesterol drugs.