Gerçek yaşam temelli değerler eğitimi programının ilkokul 1.sınıf öğrencilerinin sosyal yeterlik ve okula uyum becerileri üzerindeki etkisinin incelenmesi
The analysis of the impact of real life based values education program on the social competence and school adjustment skills of first grades
- Tez No: 484031
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZKAN SAPSAĞLAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu araştırma ilkokul birinci sınıf öğrencilerine yönelik Gerçek Yaşam Temelli Değerler Eğitimi Programı geliştirilmesi ve Gerçek Yaşam Temelli Değerler Eğitimi Programının sosyal yeterlik ve okula uyum becerileri üzerindeki etkisinin incelenmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Gerçek Yaşam Temelli Değerler Eğitimi Programının ilkokul birinci sınıf öğrencilerinin sosyal yeterlik ve okula uyum becerileri üzerindeki etkisi ön test-son test ve kontrol gruplu deneysel desenle incelenmiştir. Araştırmanın örneklemi amaçlı örnekleme yönteminin bir türü olan benzeşik örnekleme tekniği ile oluşturulmuş ve Sivas ili Hafik ilçe merkezinde bulunan bir ilkokulun iki şubeden oluşan birinci sınıfları olarak belirlenmiştir. Deney grubunda 16 öğrenci ve kontrol grubunda 16 öğrenci olmak üzere 32 öğrenci araştırmanın örneklemini oluşturmuştur. Araştırmada ölçme aracı olarak“Walker-McConnell Sosyal Yeterlik ve Okul Uyum Ölçeği (WMC-SYOUÖ)”kullanılmıştır. Ölçeğin Türkiye'deki geçerlik ve güvenirlik çalışması Uz Baş (2004) tarafından yapılmıştır. Değerler eğitiminin birinci sınıftaki öğrencilerin sosyal yeterlik ve okula uyum becerileri üzerindeki etkisini ortaya koymak amacıyla araştırmacı tarafından geliştirilen“Gerçek Yaşam Temelli Değerler Eğitimi Programı”uygulanmıştır. Gerçek Yaşam Temelli Değerler Eğitimi Programı 24 oturumdan oluşmaktadır. Eğitim programı 12 hafta boyunca haftada iki gün araştırmacı tarafından deney grubuna uygulanmıştır. Gerçek Yaşam Temelli Değerler Eğitimi Programının öğrencilerin sosyal yeterlik ve okula uyum becerileri üzerindeki etkisini incelemek için deney ve kontrol grubu ölçümlerin arasındaki farkın analizinde bağımsız örneklem t testi kullanılmıştır. Kontrol grubu ön test ve son test ölçüm değerleri arasındaki farkın analizinde bağımlı örneklem t-testi kullanılmıştır. Deney grubu ön test, son test ve kalıcılık testi ölçüm değerleri arasındaki farkın analizinde bağımlı örneklem tekrarlı varyans analizi (Faktöriyel ANOVA) testi kullanılmıştır. Farklılık yaratan grupların belirlenmesi amacı ile Bonferroni ikili karşılaştırma testi uygulanmıştır. Anlamlılık seviyesi olarak 0,05 alınmıştır. Eğitimin kalıcılığını tespit etmek amacıyla, eğitim programı tamamlandıktan üç hafta sonra deney grubunda yer alan öğrencilere Walker-McConnell Sosyal Yeterlik ve Okul Uyum Ölçeği tekrar uygulanmıştır. Elde edilen bulgular sonucunda;“Gerçek Yaşam Temelli Değerler Eğitimi Programının”, öğrencilerin sosyal yeterlik ve okula uyum becerileri üzerinde etkili olduğu ve bu etkisinin kalıcı olduğu saptanmıştır. Araştırma sonuçları doğrultusunda çeşitli önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of the research is to develop a Real Life-Based Values Training Program for first grades (primary school) and review the impacts of Real Life-Based Value Training Program on the social competence and school adaptation skills. The impacts of Real Life-Based Value Training Program on the social competence and school adaptation skills of first grades have been reviewed using pretest-posttest and control group experimental designs. The sample of the research was formed by using homogeneous sampling technique, which is a type of purposive sampling method and first grades of a primary school in the Hafik county town of Sivas comprising of two classes were designated. 32 students, 16 of which were in the experiment group and rest in the control group, constituted the sampling of the research. As the assessment instrument,“Walker-McConnell Scale of Social Competence and School Adjustment (WMC-SSCSA) was used in the research. The study on the validity and reliability of the scale in Turkey was carried by Uz Baş (2004). ”Real Life Based Value Training Program“ developed by the researcher was used to present the impacts of the values training on the social competence and school adjustment skills of first grades. Real Life-Based Values Training Program consists of 24 sessions. The training program was implemented on the experiment group two days a week for 12 weeks. Unpaired t test was used for the analysis of the differences between the measurements of experiment and control groups carried out for the purpose of reviewing the impacts of the Real Life-Based Values Training Program on the social competence and school adjustment skills of the student. Paired t test was used for the analysis of the differences between the measurement values of pretest and posttest of the experimental group. For the analysis of the differences between the measurement values of pretest, posttest and monitoring test; paired repeated analysis of variance (Factorial ANOVA) test was used. Bonferroni multiple comparison test was used to detect the groups that made the difference. Level of significance was taken as 0,05. In order to test the permanence of the training, Walker-McConnell Scale of Social Competence and School Adjustment was reimplemented on the students in the experimental group three weeks after the training program was completed. According to the findings obtained; It was determined that the ”Real Life-Based Values Training Program" had an impact on the social competency and school adjustment skills of the students and that this impact is permanent. Various suggestions were made in line with the results of the research.