Post-NAFTA U.S. imports and carbon content of trade: A sectoral analysis
NAFTA sonrası dönemde A.B.D. ithalatı ve ithalatın karbon dioksit içeriği: Sektörel analiz
- Tez No: 484057
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA TAŞKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Uluslararası İlişkiler, Economics, International Relations
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu yüksek lisans tezi, çok taraflı bir serbest ticaret anlaşması sonrasında uluslararası ticaretin hacmindeki ve karbon dioksit içeriğindeki değişimleri incelemektedir. Çalışmanın odak noktası Kuzey Amerika Serbest Ticaret Anlaşması (NAFTA)'nın Amerika Birleşik Devletleri'nin ithalatı üzerindeki etkisi ve A.B.D.'nin önemli ticaret ortakları ile yaptığı ithalatın karbon dioksit içeriği olarak belirlenmiştir. Amerika Birleşik Devletleri imalat sanayii bazlı karbon dioksit emisyonlarının azalışından yola çıkılarak, A.B.D.'nin iki yönlü ithalat hacmi ve ticaretin karbon dioksit içeriği NAFTA sonrası dönem için analiz edilmiştir. Bu ilişki, uluslarası ticaretin panel Çekim Modeli çerçevesinde test edilmiştir. En büyük A.B.D. ithalat ortakları NAFTA üyeliklerine göre ikiye ayrılmıştır. NAFTA sonrası dönemi, yani 1995-2010 yıllarını, kapsamakta olan bu çalışma sektörel düzeyde gerçekleştirilmiş olup, A.B.D.'nin en büyük ithalat partnerleri ile arasında gerçekleştirdiği ithalatın hacmi ve karbon dioksit miktarı gözlemlenmiştir. Bu ampirik analiz sonucunda NAFTA sonrası dönemde, A.B.D.'nin NAFTA ülkeleri ile ticaretinin ve ticaretin karbon dioksit içeriğinin diğer ortaklarına kıyasla daha çok olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the changes in the carbon dioxide content of international trade following a multilateral free trade agreement. In this study, the focus is centered on the effects of the North American Free Trade Agreement on the U.S. import flows and the carbon dioxide content of U.S. imports with its major trade partners. In the light of the recent decline in the carbon dioxide emissions generated by the U.S. manufacturing industry, we analyze the value and the carbon content of the U.S. imports from its NAFTA and non-NAFTA importing partners for the implementation period of NAFTA. Using a gravity model of international trade, U.S. imports and carbon dioxide content of U.S. imports are examined for the post-NAFTA period, i.e. 1995-2010, within a panel data framework. With the sectoral trade data and input-output analysis, the direct and indirect carbon dioxide content of trade is computed for the disaggregated imports of U.S. from its NAFTA and non-NAFTA trade partners. The carbon dioxide content of imports is calculated by using the sectoral data of direct carbon dioxide emission coefficients, Leontief inverse matrices and real trade data at a sectoral level. The estimation results indicate that, both the value and the carbon dioxide content of the U.S. imports from NAFTA partners are significantly greater compared to the value and the carbon dioxide content of the U.S. imports from other major non-NAFTA U.S. importing partners within the period 1995-2010.