A teacher inquiry into the effects of teacher's motivational activities on language learners' classroom motivation
Öğretmenin motivasyonel aktivitelerinin yabancı dil öğrencilerinin sınıf motivasyonuna etkisinin incelenmesi
  1. Tez No: 484093
  2. Yazar: AYŞEGÜL YURTSEVER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL HAKKI ERTEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu tez çalışması İngilizce dersinde kullanılan motivasyon aktivitelerinin, öğrencilerin motivasyon seviyelerine ve motivasyonel davranışlarına etkisini incelemiştir. Hadfield ve Dörnyei'nin (2013) kitabındaki motivasyonel aktiviteler öğretmen tarafından uygulanmış ve öğrenciler Motivational Orientation of Language Teaching Scale (Guilloteaux & Dörnyei, 2008) kullanılarak gözlemlenmiştir. Deney ve kontrol gruplarından ön ve son test verileri McIntosh ve Noels (2004) tarafından uyarlanmış olan Language Learning Orientations ölçeği ve Al-Shehri'nin (2009) Motivated Behavior and Effort Enstrümanı kullanılarak toplanmıştır. Sonuç olarak deney ve control grupları arasında önemli bir fark bulunmamıştır, ve deney grubu öğrencilerinin daha yüksek dışsal motivasyona sahip olduğu bulunmuştur. Motivasyonel aktivitelerin etkisini tespit etmek amacıyla son test aşamasında yapılan yazılı sınavlarda ise, deney ve kontrol grupları arasında önemli bir fark bulunmuştur. Sonuç olarak yabancı dil sınıfındaki motivasyonel aktiviteler bu çalışmadaki katılımcı öğrenciler üstünde önemli bir fark yaratmazken, aktivitelere çalışma sırasındaki çabanın başarı durumuna etkisi söz konusu olabilir.
Özet (Çeviri)
The present thesis study investigated the effect of motivational activities on the students' motivation levels and motivated behavior in English language class. Motivational activities from Hadfield and Dörnyei's (2013) book were implemented by the teacher while observing the students using Motivational Orientation of Language Teaching Scale (Guilloteaux & Dörnyei, 2008). Pre and post-tests data from experimental and control groups were collected using Turkish versions of an adapted Language Learning Orientations Scale (McIntosh & Noels, 2004), and Motivated Behavior and Effort Instrument (Al-Shehri, 2009). The results suggest that there was an insignificant difference between experimental and control groups in their post-test motivational levels and post-test motivated behaviors, and that the experimental group students had higher extrinsic motivation values. In the achievement tests that were conducted at the post-test step to identify the effects of motivational activities on the students, significant differences between experimental and control groups were found. It can be concluded that while motivational language classroom activities do not have a significant impact on the target group participants, the effort spent during performing such activities may have an impact on their achievement.