11 Eylül 2001 sonrası Afganistan'dan Türkiye'ye göçler ve bunların Türkiye'ye etkileri
Afghan migrations to Turkey after 11 September 2001 and its impact on Turkey
- Tez No: 484137
- Danışmanlar: PROF. DR. FIRAT PURTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Sociology, International Relations
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ortadoğu ve Afrika Çalışmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Afganistan'daki istikrarsızlıklardan dolayı yıllardır bu ülkeden komşu ülkelere ve komşu ülkelerden de başka ülkelere göçler gerçekleştirilmiştir. 20. Yüzyılın son çeyreğinde göçler Afganistan'dan İran, Pakistan ve Özbekistan gibi komşu ülkelere gerçekleştirilirken, 21. Yüzyılın başında bu durum değişmiş ve göçler Türkiye'ye yoğunlaşmıştır. Türkiye'deki yaşam imkânları ve Türkiye'nin Avrupa ülkelerine geçişte bir köprü niteliğinde olması Afganların göçünün bu ülkede yoğunlaşmasında önemli nedenlerdir. Bu çalışmada 11 Eylül 2001 saldırıları sonrasında Afganistan'dan Türkiye'ye yapılan göçler ve göçlerin Türkiye üzerindeki etkileri incelenmektedir. Bu kapsamda Afganistan'dan Türkiye'ye farklı dönemlerde gerçekleştirilen göçler, Türkiye'nin tercih edilmesinin nedenleri, göçmenlerin bu ülkede karşılaştıkları zorluklar ve yaşam mücadeleleri, bunların ev sahibi ülkeye olumlu ve olumsuz etkileri ele alınmaktadır. Çalışmada yukarıda bahsi geçen konular itme-çekme teorisi çerçevesinde aydınlatılmaya çalışılmıştır. Bu kurama göre menşe ülkelerde mevcut güvenlik sorunu, sosyal şiddet ve benzeri sorunlar itme etkisi yaratarak insanları ülkeyi terk etmeye zorlamaktadır. Diğer taraftan gelişmiş ülkelerdeki müreffeh yaşam koşulları, ekonomik olanaklar ve güvenlik olanakları bu ülkelere göçü cazip hâle getirmektedir.
Özet (Çeviri)
Several decades of influx of migration from Afghanistan to the neighboring countries and from there to further countries has been increased because of unstable security situation. In the last quarter of 20. Century forced migration from Afghanistan was mainly directed to Iran, Pakistan and Uzbekistan, however, at the beginning of 21. Century majority of Afghans started to migrate to Turkey. Two main reasons can be underlined, firstly, Turkey promises better social opportunities and secondly, the country's location, as being a bridge between Asia and Europe plays a major role in being a host country. This thesis focuses on the reasons of Afghans forced migration to Turkey particularly, aftermath of 9 Sep 2001 and its impacts to the host country. In this regard, forced migration from Afghanistan to Turkey in different periods of time, the reasons for choosing Turkey as the host country, the difficulties that the migrants face in Turkey and their survival strategies; their impact on the social and economic life of the host country are highlighted. The aforementioned topics will be emphasized paying close attention to the theory of pull and push. Based on this theory, in one hand, security situation and social violence are the push factors from home country. On the other hand, social life and economic opportunities and security situation in more developed countries can be counted as the pull factors that encourage forced migration.