Titanyum nitrit kaplanan 1040 nolu çelik ile 2842 nolu çeliğin balistik özelliklerinin incelenmesi
Ballistic characteristics investigation of 1040 number steel and 2842 number steel which film over with titanium nitrude
- Tez No: 484167
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT PAKDİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Sivil ve askeri uygulamalarda tam balistik koruma sağlayan ve mümkün olan en düşük ağırlıktaki zırhı seçebilmek için mühendislik malzemelerinin balistik başarımlarının bilinmesi oldukça önemlidir. Bu yüzden balistik testler zırh tasarımının önemli bir parçasıdır. Bu çalışmada, mühendislik malzemelerinden bazı çelik plakaların NIJ (National Institute of Justice) Standartlarına göre belirli mesafelerde 7,62 mm zırh delici mermiler karşısında balistik başarımı incelenmiştir. Titanyum Nitrit kaplama öncesi ve sonrası sertlik değerleri ölçülmüş, fişeklerin özellikleri belirtilmiş, kaplamanın hangi yöntemle yapıldığı anlatılmıştır. Ardından hedef kalınlığının balistik başarıma etkisini gösterebilmek için farklı kalınlıklarda numuneler hazırlanmıştır. Deneyler sırasında mermi giriş ve çıkış hızları ölçülmüştür. Deneylerde başarılı olan ve olmayan tüm numuneler incelendikten sonra balistik başarımı etkileyen faktörler belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
It is important to know ballistic successful of enginering material to select possible less weight of ballistic material which supply protecting at civil and military applications. So ballistic tests are significant part of the armor design. It was investigated in this study about succesful of some steel plate of enginering material against 7.62 mm armor piercing bullet in select distance according to NIJ standarts. TiN strengt was measured before and after filming over. Bullets characteristics were determined. It was reported which method used at filming over. After that, different thickness samples were prapared to show effect of ballistic succesful of target thickness. Bullets going in and out speed were measured during tests. Factors which effect the ballistic succesful were designated after investigation of all samples that not only succesful samples but also unsuccesful samples in the tests.