Örgütsel bağlılık türleri ile işten ayrılma niyeti arasındaki ilişkinin araştırılması
An investigation of the relationship between intention to leave and organizational commitment types
- Tez No: 484183
- Danışmanlar: PROF. DR. AŞKIN KESER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çalışma Psikolojisi ve İnsan Kaynakları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, çalışanların örgütsel bağlılıkları ile işten ayrılma niyetleri arasındaki ilişkiyi incelemektir. Analiz sonucunda elde edilen verilere göre, örgütsel bağlılık ile işten ayrılma niyeti arasında ters yönlü ve istatistiksel açıdan anlamlı bir ilişkinin olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca, örgütsel bağlılık türleri olan duygusal bağlılık, devamlılık bağlılığı ve normatif bağlılık ile işten ayrılma niyeti arasında da ters yönlü ve istatistiksel açıdan anlamlı bir ilişkinin olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bununla birlikte, örgütsel bağlılık türleri ile işten ayrılma niyetinin cinsiyet, yaş, medeni durum, öğrenim durumu, çalışma süresi ve çalışma şekli demografik değişkenlerine göre farklılık gösterip göstermediğini incelemek için analizler yapılmış ve farklılık bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to examine the relationship between employees' organizational commitment and their intention to leave. As a result of the analysis, it was found that there is a negative and statistically significant relationship between organizational commitment and intention to leave. In addition, affective commitment, continuance commitment, normative commitment, and intention to leave were also found to be inversely related and statistically significant. On the other hand, analyzes were conducted to determine whether counterproductive the types of organizational commitment and intention to leave differed depending on the gender, age, marital status, level of education, organizational tenure of the employees, and working style demographic variables, and no differences were found.