İslam Hukukunda müzik
Entertainment and music in Islamic Law
- Tez No: 484186
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL İBRAHİM ACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bir duyguyu, düşünceyi, fikri veya doğal bir olayı anlatmak gayesiyle, ölçülü ve ahenkli seslerin belirli bir sanat anlayışı içerisinde, ritimli veya ritimsiz olarak estetik bir şekilde bir araya getirilmesi ile oluşan müzik, zamanla Hz Peygamber (s.a.v) dönemindeki sade kullanımından uzaklaşıp çok daha girift bir hal almıştır. İslam Hukukçuları genel olarak müziği, çalgı aleti kullanılıp kullanılmaması bakımından iki farklı kısımda incelemişlerdir. Bu noktada birçok görüş öne sürülmüş olup, Âlimler genel olarak müziğin istisnai durumları dışındaki hallerine cevaz vermeyip, müziğin İslam hukuk ilkelerine uygun olması şartı ile meşru olabileceğini belirtmişlerdir. Bu çalışma, giriş, dört bölüm ve sonuç bölümünden oluşmakta olup, müziğin İslam hukuku açısından araştırılması ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The music which is consisted of bringing the harmonious and melodioous sounds together with a sense of art in order to express the emotions, ideas and thoughts has transformed into a more complex form by moving away from the simple form it had during the era of prophet Muhammed (s.a.v). Islamic jurists generally examined music in such two different perspectives as it includes instruments or not. At this point, many points of view have been put forward by the Islamic scholars, and they have generally pointed out that music may be legitimate in only exceptional situations that depends on whether it conforms to the legal Islamic principles. In this study, consisting of introduction, four chapters and conclusion, it is discussed that the place of the music in terms of Islamic Law.