Bazı balık atıklarının yem hammaddesi olarak değerlendirilebilmepotansiyellerinin araştırılması
Investigations on the potential use of some fish by-products in aquafeeds
- Tez No: 712839
- Danışmanlar: PROF. MURAT ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Amaç: Mevcut çalışmada, Erzurum ilinde taze olarak tüketilen hamsi (Engraulis encrasicolus), gökkuşağı alabalığı (Oncorhynchus mykiss), çipura (Sparus aurata) ve levrek (Dicentrarchus labrax) atıklarının (baş + iç organlar) proksimet kompozisyonlarının yanı sıra yağ asidi ve amino asit profilleri belirlenerek, bu atıkların balık yemi hammaddesi olarak kullanılabilme potansiyellerinin araştırılması amaçlanmıştır. Yöntem: Alabalık, çipura, levrek ve hamsi atıkları Erzurum'da faaliyet gösteren bir balıkçıdan Aralık 2019 – Şubat 2020 döneminde her hafta sonu olmak üzere toplam 10 kez olacak şekilde toplanmıştır. Baş ve iç organlardan oluşan her bir hamsi atık örneği 1 kg taze hamsiden, her bir alabalık, çipura, levrek atık örneği ise 10 adet taze balıktan anlık olarak elde edilmiştir. Proksimet kompozisyonu ile yağ asidi ve aminoasit profilleri standart metotlara göre gerçekleştirilmiştir. Bulgular: Ham protein oranı türler arasında önemli derecede değişmezken, ortalama %12,4 olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose: The objective of the current study was to investigate the proximate composition as well as fatty acid and amino acid profiles in by-products of freshly consumed fishes such as anchovy (Engraulis encrasicolus), rainbow trout (Oncorhynchus mykiss), sea bream (Sparus aurata) and sea bass (Dicentrarchus labrax), and to evaluate the potential use of this materials in aquafeeds. Method: Anchovy, rainbow trout, sea bream and sea bass by-products (head and viscera) were collected from a local market in Erzurum during December 2019 – February 2020 at 10 different weekends. Each anchovy sample was the by-product from 1 kg of fresh fish, while rainbow trout, sea bream and sea bass samples were the by-products from 10 fresh fish, which were collected at the time the fish were prepared for sale. Proximate, fatty acid and amino acid analyses were carried out according to the standard methods. Findings: Crude protein did not significantly change among the species, averaging 12.4%.