Sitophilus granarius L. (Coleoptera: Curculionidae) ve Lariophagus distinguendus Forster 1841 (Hymenoptera:Pteromalidae) reprodaktif simbiyotlarının araştırılması
Investigation of Sitophilus granarius L. (Coleoptera: Curculionidae) and Lariophagus distinguendus Forster 1841 (Hymenoptera:Pteromalidae) reproductive symbionts
  1. Tez No: 484340
  2. Yazar: İLHAN DERİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN ŞÜZÜ TUNÇBİLEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Buğday biti, Sitophilus granarius Türkiye'de ve ılıman iklim bölgelerinde geniş yayılış göstermektedir. Özellikle yumuşak buğday, arpa ve mısırda büyük zararlar yaptığı ve bu zararın tahmini % 40–60 arasında olduğunu bildirmektedir. S. granarius'un en önemli doğal düşmanlarından biri Lariophagus distinguendus'dur ve uzun zamandan beri biyolojik mücadele ajanı olarak kullanılmaktadır. Uyumsuz Böcek Tekniği (UBT, Incompatible insect technique: IIT) simbiyontların neden olduğu sitoplazmik uyumsuzluğu kullanarak dişi böcekleri kısırlaştırma ve bunları doğaya salıvererek böceklerle mücadeleyi esas alan bir yöntemdir. S. granarius'un üreme sisteminde bulunan Wolbachia, Rickettsia, Spiroplasma, Cardinium, Hamiltonella ve Arsenophonus gibi endosimbiyontlar zararlıyla mücadelesinde önemli hale gelmiştir. Bu çalışmada S. granarius ve Lariophagus distinguendus'un endosimbiyontları belirlenmeye çalışılmış ve zararlı mücadeledesinde kullanılma olanakları araştırılmıştır
Özet (Çeviri)
The granary weevil, Sitophilus granarius is widely distributed in Turkey and temperate climatic regions. S. granarius is the most harmful pest of stored grain and other stored products, especially in soft wheat, barley and corn, with an estimated loss of 40-60%. One of the most important natural enemies of S. granaries is Lariophagus distinguendus and has long been used as a biological control agent. Incompatible insect technique (IIT) is a method based on cytoplasmic incompatibility caused by symbionts and control insects by releasing the sterilized female to nature. Endosymbionts in the reproductive system of S. granarius such as Wolbachia, Rickettsia, Spiroplasma, Cardinium, Hamiltonella and Arsenophonus have become important in the control of harmful insects. In this study, the endosymbionts of S. granarius and L. distinguendus were tried to identify and the possibilities for their use in the pest control were investigated