Cuscuta campestris Y. bitkisinin biyoaktif bileşenlerinin kromatografik olarak izolasyonu ve karakterizasyonu
Chromatographic isolation and characterization of bioactive components from the plant of Cuscuta campestris Y.
- Tez No: 484449
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMİNE AKYÜZ TURUMTAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bitki kökenli antioksidanlar, serbest radikallerin neden olduğu hücre hasarını önleme potansiyeline sahiptir. Bir holoparazitik bitki olan Cuscuta campestris geleneksel tıpta karaciğer yaralanma tedavisi ve kanseri önlemek için değerlendirilir. Bu çalışmanın amacı, C. campestris' in dietil eter, etil asetat, metanol, bütanol ve sulu ekstraktlarının içeriğini spektroskopik ve kromatografik yöntemlerle aydınlatarak antioksidan ve antikanser aktivite ile ilişkilendirmektir. HPLC-DAD analizleri ile rutin ve klorojenik asitin en yüksek bulunduğu sulu ekstrakt hariç, ekstraktlarda en fazla kuersetin, kamferol ve izoramnetin tespit edildi. En yüksek antioksidan potansiyel etil asetat ekstraktında (SC50, 0,023 mg/mL) bulundu. Ekstraktların antikanser aktiviteleri SNU-398, HepG2 ve SK-OV-3 hücrelerinde değerlendirildi ve normal yetişkin insan dermal fibroblast (hDFs) hücrelerinde kontrol edildi. Metanol ve etil asetat ekstraktları sırasıyla 18,7 ve 19,6 μg/mL CC50 değerleri ile SNU-398 üzerinde sitotoksisite gösterdi. HepG2 ve SK-OV-3 üzerinde etil asetat, metanol ve bütanol ekstraktları sitotoksisite gösterirken, dietil eter ve su ekstraktı sitotoksik bulunmadı. Etil asetat, metanol ve bütanol ekstraktlarından yalnızca bütanol ekstraktı hDFs hücrelerinde sitotoksik bulundu. Etil asetat ekstraktının, preparatif HPLC ile biriktirilen ana fraksiyonları saflaştırıldı ve UV, MS-MS ve FT-IR spektrumları ile kuersetin, kamferol ve izoramnetin olarak tanımlandı. Bu flavonollerin üçü de SK-OV-3 hücreleri üzerinde sitotoksik etki gösterirken, hiç biri hDFs hücrelerinde sitotoksik etki göstermedi. Kuersetin ve kamferol, HepG2 hücrelerinde de sitotoksik etki gösterdi. Sonuç olarak, C. campestris'in etil asetat ve metanol ekstraktları ile izole edilen kuersetin, kamferol ve izoramnetin antikanser ilaç geliştirme için ileriki çalışmalara umut vaad etmektedir.
Özet (Çeviri)
Plant derived antioxidants have a potential to prevent cell damage caused by free radicals. As a holoparasitic plant, C. campestris is being valorized for treatment of liver injury and cancer prevention in traditional medicine. The purpose of this study is to identify the antioxidant and anticancer associated content of diethyl ether, ethyl acetate, methanol, n-butanol and water extracts of C. campestris by spectroscopic and chromatographic methods. Quercetin, kaempferol and isorhamnetin were found highest in all extracts except the water extract in which highest amount of rutin and chlorogenic acid was found.by HPLC-DAD analyses. The highest antioxidant potential was found (SC50, 0.023 mg/mL) in the ethyl acetate extract. Anticancer activities of the extracts were evaluated on SNU-398, HepG2 and SK-OV-3 cells and controlled on the normal adult human dermal fibroblast (hDFs) cells. Methanol and ethyl acetate extracts showed cytotoxicity on the SNU-398 with the CC50 values of 18.7 and 19.6 µg/mL, respectively. While ethyl acetate, methanol and butanol extracts showed cytotoxicity on HepG2 and SK-OV-3, diethyl ether and water extract were not found cytotoxic. Only butanol extract was found cytotoxic on the hDFs cells amoung the ethyl acetate, methanol and buthanol extracts. Main fractions of ethyl acetate extract collected with preparative HPLC were purified and identified as quercetin, kaempferol and isorhamnetin by using UV, MS-MS and FT-IR spectra. While these three flavonols showed cytotoxic effect on SK-OV-3 cells, none of them was found cytotoxic on the hDFs cells. Quercetin and kaempferol were showed cytotoxic effect on the HepG2 cells as well. In conclusion, the ethyl acetate, methanol extracts with the isolated quercetin, kaempferol and isorhamnetin from C. campestris are promising candidates for further studies on anticancer drug development.