Bazı HIV ilaçlarının etken maddelerinin voltametrik yöntemlerle belirlenmesi
Determination of the active substances of some HIV drugs, by voltametric methods
- Tez No: 484553
- Danışmanlar: PROF. DR. BERRİN ZİYADANOĞULLARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Analitik Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmada kare dalga voltametrisi kullanılarak Lamivudin ve Zidovudin'in ticari örneklerden analiz edilebilmesi için yöntem geliştirildi. Bu yöntem için destek elektrolit olarak Britton Robinson Tamponu, çalışma elektrotu olarak da Au elektrot kullanıldı. Kalibrasyon grafiğinin doğrusal aralığı Lamivudin için 7x10-9 - 3x10-8 M, Zidovudin için 5x10-9- 1x10-8 M olarak belirlendi. Lamivudin için LOQ 3,1 x 10-9 M ve Zidovudin için LOQ 1,2 x 10-9 M olarak tespit edildi. Voltametrik yöntemin validasyonu ve uygulanabilirliği bağımsız validasyon örnekleri analiz edilerek test edildi. Önerilen voltametrik metod tablet örnekleri için başarılı sonuç verdi.
Özet (Çeviri)
In this study, a method was developed by using the square wave voltammeter in order to analyse the Lamivudine and Zidovudine from the commercial samples. We used Britton Robinson Buffer as the supporting electrolyte and Au electrode as the working electrode for this method. Concentration range of the calibration graph was identified as 7x10-9 - 3x10-8 M for the Lamivudine, and 5x10-9 - 1x10-8 M for the Zidovudine. For the Lamivudine it was verified as LOQ 3,1 x 10-9 M and for the Zidovudine LOQ 1,2 x 10-9 M was found out. The validation and applicability of the voltammetric method was tested by analyzing the independent validation samples. The recommended method showed successful results for the sample of tablets.