Yeni tanı non-metastatik meme kanseri tanılı hastalarda apelin ve apolipoprotein-e'nin karsinogenezdeki rolü
The role of apelin and apolipoprotein e in carcinogenesis of patients with newly diagnosed non-metastatic breast cancer
  1. Tez No: 688754
  2. Yazar: TUĞÇE TEKİNASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YÜKSEL KÜÇÜKZEYBEK, UZMAN UĞUR BAYRAM KORKMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Giriş ve Amaç: Meme kanseri, dünya çapında yüksek insidans ve mortalite oranına sahip kanser türlerinden biri olmakla birlikte kadınlarda en sık teşhis edilen kanserdir. Erken tanı ve prognoz tahmininde meme kanseri ile ilgili bir dizi biyomarker tanımlanmış ve çalışmalarda kullanılmıştır; fakat bu biyomarkerların gücü hala sınırlıdır. Serum apelin ve apolipoprotein e düzeyleri ile ilgili farklı kanser tiplerinde karsinogenez ile ilişkili çelişkili sonuçlar bulunmaktadır. Bu çalışmada meme kanseri tanısı almış hastalarda preoperatif ve postoperatif dönemde serum apelin ve apo-e düzeylerinin kıyaslanması ve meme kanseri tanılı hastalarla, sağlıklı kontrol grubu serum apelin ve apo-e düzeyleri arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi, ayrıca meme kanseri tanısı konulan hastalarda serum apelin ve apo-e düzeyleri ile klinikopatolojik prognostik faktörlerin ilişkisinin değerlendirilmesi amaçlandı. Materyal ve method: Çalışmaya yeni non-metastatik meme kanseri tanısı almış, operasyon planlanan hastalar ve sağlıklı gönüllü popülasyon alındı. Hastalardan preoperatif ve postoperatif olmak üzere toplam iki defa, sağlıklı gönüllü kontrol grubundan ise 1 defa serum örnekleri alındı. Çalışmaya katılan hastaların boy ve kilosu ölçülerek BMI kg/m2 formülü ile hesaplandı. Serum apelin ve apolipoprotein e düzeylerine bakılarak istatistiksel analiz ile de değerlendirildi. Bulgular: Grupların ortalama yaşı hasta grubunda 51,15(±12,18), kontrol grubunda da 40,8(±7,16) olarak saptandı ve aradaki fark istatistiksel olarak anlamlı bulundu (p değeri 0,011). Serum apelin düzeyleri arasında preoperatif hastalarda postoperatif hastalara gore istatistiki olarak anlamlı farklılık bulunamadı (p değeri 0,14). Preoperatif hastalarla kontrol grubu karşılaştırıldığında kontrol grubunda apelin düzeyleri istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksek saptandı (p değeri 0,03). Postoperatif hastalarla kontrol grubu karşılaştırıldığında ise gruplar arasında istatistiki olarak anlamlı farklılık saptanmadı (p değeri 0,21). İki grup arasında yaşlar arasında istatistiki anlamlı fark olması nedeniyle yapılan kovaryans analizi sonucunda yaşın etkisi arındırıldığında preoperatif hastalarda ortalama serum apelin düzeyi 355,694 (±29,259) pg/ml; postoperatif hastalarda 390,617 (±29,259) pg/ml, kontrol grubunda 463,56 (±240,52) pg/ml saptandı. Preoperatif hastalarda, postoperatif hastalara ve kontrol grubuna gore istatistiki olarak anlamlı farklılık saptanmadı (sırasıyla p değerleri 0,999 ve 0,057). Postoperatif hastalarla kontrol grubu karşılaştırıldığında da gruplar arasında istatistiki olarak anlamlı farklılık saptanmadı (p değeri 0,29). Preoperatif serum apo-e düzeyleri aynı hastaların postoperatif serum apo-e düzeyleri ile karşılaştırıldığında hastalarda istatistiki olarak anlamlı derecede farklılık saptanmamıştır (p değeri 0,083). Hastaların preoperatif serum apo-e düzeyleri ile kontrol grubunun serum apo-e düzeyleri karşılaştırıldığında preoperatif hastalarda istatistiki olarak anlamlı düzeyde daha düşük apo-e düzeyleri saptandı (p değeri< 0,001). Hastaların postoperatif serum apo-e düzeyleri ile kontrol grubunun serum apo-e düzeyleri karşılaştırıldığında da kontrol grubunda serum apo-e düzeyleri istatistik anlamlı olarak yüksek saptandı (p değeri
Özet (Çeviri)
Introduction-Aim: Breast cancer is the most common cancer type in women and also has high incidence and mortality rates worldwide. A number of biomarkers related to breast cancer have been identified and used in studies for early diagnosis and prediction of prognosis, however, the power of these biomarkers is still limited. There are conflicting results related to carcinogenesis in different cancer types regarding serum apelin and apolipoprotein e levels. In this study, it was aimed to compare serum apelin and apo-e levels in patients and the healthy control group. In addition, it was aimed to evalute the relationship between serum apelin and apolipoprotein e levels and clinicopathological prognostic factors in patients diagnosed with breast cancer. Materials and Methods: Patients who were newly diagnosed with non-metastatic breast cancer and were planned for operation, and healthy volunteer population were included in the study. Serum samples were obtained from the patients twice, preoperatively and postoperatively, and once from the healthy volunteer control group. The height and weight of the patients participating in the study were measured and BMI was calculated with the kg/m2 formula. Serum apelin and apolipoprotein e levels were measured and evaluated by statistical analysis. Results: The mean age of the groups was 51,15 (±12,18) in the patient group and 40,8 (±7,16) in the control group, and the difference was statistically significant (p value 0,011). There was no statistically significant difference between serum apelin levels in preoperative patients compared to postoperative patients (p value 0,14). Compared to the preoperative patients, apelin levels were found to be statistically significantly higher in the control group (p value 0,03). When the postoperative patients and the control group were compared, no statistically significant difference was found between the groups (p value 0,21). Since there was a statistically significant difference between the ages between the two groups, the effect of age was adjusted as a result of the one-way convariance analysis and mean serum apelin levels were found 355,694 (29,259) pg/ml in preoperative patients, 390,617 (±29,259) pg/ml, in postoperative patients and 463,56 (±240,52) pg/ml in the control group. There was no statistically significant difference in preoperative patients compared to postoperative patients and the control group (p values 0,999 and 0,057, respectively). When the postoperative patients and the control group were compared, no statistically significant difference was found between the groups (p value 0,29). When the preoperative serum apo-e levels were compared to the postoperative serum apo-e levels of the same patients, no statistically significant difference was found ( p value 0,083). Compared to the control group, apo-e levels were statistically significantly lower in preoperative patients (p value