D vitamini düzeyinin haşimato tiroiditi ile ilişkisi
The association between vitamin Dand hashimoto's thyroiditis
- Tez No: 484621
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLSEREN PAMUK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
D Vitamini Düzeyinin Haşimato Tiroiditi ile İlişkisi Dünya genelinde yaklaşık bir milyardan fazla kişide D vitamini düşük olması nedeniyle; vitamin D klinik araştırmaların ilgi odağı olmuştur. Kemik ve mineral hemostazı için esansiyel olan vitamin D nin aktif formunun immün regulatuvar ve antiinflamatuvar özellikleri tanımlanmıştır. Günümüz araştırmalarında D vitamin eksikliğinin otoimmün hastalıkların gelişimi için predispozan bir faktör olduğu üzerinde durulmaktadır. Genetik ve çevresel faktörlerin etkileşimi ile ortaya çıkan Haşimato tiroiditi, değişik derecede tiroid fonksiyon azlığı ve tiroglobulin antikorları, tiroid peroksidaz antikorları ve lenfosittik infiltasyon ile ilişkilidir. Hastalık prevelansı yaş, cinsiyet ve ırka bağlıdır. Bu çalışma, D vitamin düzeyleri ve serum tiroid otoantikorları arasındaki ilişkiyi değerlendirerek, D vitamin eksikliği ve/veya yetersizliği ile hashimato tiroiditi arasındaki ilişkiyi göstermeyi amaçlamaktadır. Çalışmaya 126 katılımcı dahil edildi. Katılımcılar üç gruba ayrıldı ve her grupta 42 birey olacak şekilde düzenlendi. İlk grupta önceden tanı almış Haşimato tiroiditi olan hastalar; ikinci grupta Haşimato tiroiditi tanısını yeni almış hastalar; üçüncü grupta da sağlıklı bireyler yer aldı. Katılımcıların yaşı, cinsiyeti, mesleği, eğitim durumu, sigara -alkol kullanımı, kronik hastalık varlığı, düzenli ve sürekli ilaç kullanım durumu sorgulandı. 25(OH)D, iPTH, AKŞ, BUN, kreatinin, kalsiyum, fosfor, ALP, TSH, FT4, FT3, anti-tiroid peroksidaz antikor ve anti-tiroglobülin antikor bakıldı. Boy ve kilo ölçülerek vücut kitle indeksi hesaplandı. Çalışma popülasyonunda D vitamin düzeyi düşüklüğü prevelansı %96 olarak saptandı.
Özet (Çeviri)
The Association Between Vitamin D and Hashimoto's Thyroiditis Because of over one billion people in the world have low vitamin D; it has been the focus of clinical research. Immune regulator and anti-inflammatory properties of the active form of vitamin D, which is essential for bone and mineral haemostasis, have been described. In the current clinical trials, it is emphasized that vitamin D deficiency is a predisposing factor for the development of autoimmune diseases. Hashimoto thyroiditis, which is caused by the interaction of genetic and environmental factors, is associated with decreased thyroid function and thyroglobulin antibodies, thyroid peroxidase antibodies and lymphocytic infiltration at different levels. Disease prevalence depends on age, gender and race. This clinical research aims to show the relationship between D vitamin deficiency/ inadequacy and hashimoto thyroiditis by evaluating the relationship between vitamin D levels and serum thyroid autoantibodies. 126 participants were included in the study. Participants were divided into three groups and arranged to be 42 individuals in each group. Patients with previously diagnosed Hashimoto's thyroiditis in the first group; patients with newly diagnosed Hashimoto's thyroiditis in the second group and in the third group healthy individuals were included. Participants were questioned about age, gender, occupation, educational status, smoking-alcohol use, chronic illness, regular and continuous medication use. 25 (OH) D, fasting blood glucose, PTH, BUN, creatinine, calcium, phosphorus, ALP, TSH, FT4, FT3, anti-thyroid peroxidase antibody and anti-thyroglobulin antibody. Height and weight were recorded and Body mass index was calculated. The prevalence of vitamin D deficiency in the study population was 96%.