Ekstübasyon sırasında pozitif basınç uygulanmasının üst hava yolu cerrahisi uygulanan hastalarda hava yolu komplikasyonlarına etkisi
The effect of positive pressure on the airway complications during extubation in the upper airway surgery
  1. Tez No: 484630
  2. Yazar: NESLİ DAŞTAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT YAŞAR ÖZKALKANLI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 27
Özet
Anestezi tekniklerinin geliştirilmesi ile birlikte bu tekniklerin avantaj ve dezavantajları üzerine çalışmalar yapılagelmiştir. Klinik uygulamalarımızda, yaklaşık tidal volümlük pozitif basınç sağlanarak ve endotrakeal tüp kafı yarı hacmine indirilerek gerçekleştirilen ekstübasyonla, havayolu operasyonu geçiren hastalarda havayolu ile ilgili komplikasyonların azaldığını gözlemledik ve bu prospektif, randomize, tek kör çalışmayı tasarladık. Etik Kurulun onayı ile genel anestezi altında havayolu operasyonu olan 68 gönüllü hasta çalışmaya alındı. Kontrol grubunda, endotrakeal tüp ventilatör devresinden ayrılıp, kaf tamamen indirilerek, çalışma grubunda ventilatörden ayrılmadan ortalama tidal volümle pozitif basınç verilerek inspiryum sonunda kaf hacmi yarıya indirilerek ekstübasyon yapıldı. Ekstübasyon sonrası laringospazm, nefes tutma, bronkospazm, hipoksi, hiperkarbi, boğaz ağrısı, ses kısıklığı, persistan öksürük komplikasyonlarının sıklıkları karşılaştırıldı. Bu çalışmada olguların demografik verileri, Mallampati, CormackLehane skoru, airway ihtiyacı, entübasyon girişimi sayısı, tüp boyutu, operasyon süresi, kaf volümü incelendiğinde her iki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanmamıştır. Öksürük, kontrol grubunda 8 hastada gözlenirken, çalışma grubunda yalnızca 2 hastada gözlendi. Bu sonuç istatistiksel olarak anlamlı bulundu (p=0,045). Zor havayolu kılavuzunda da belirtildiği gibi,pozitif basınçlı solunumu, ekstübasyon ile birlikte pasif ekspiryumun izlediği vesekresyonun ileri kaçışının engellendiği düşünülürse, bu teknikle daha az öksürük görülebilir. Bu çalışmada kafı yarı hacimde indirerek ekstübasyonda vokal kordlara zarar vermeden kaf ile glottis etrafındaki sekresyonu geriye çekmeyi amaçladık. Çalışma sonu verilerde boğaz ağrısı insidansının farkının her iki grup arasında istatististiksel olarak anlamlı çıkmadığı ve öksürüğün kontrol grubunda daha az görüldüğü düşünülürse bu ektübasyon yönteminin larinks ve kordlara mekanik bir zarar vermediği öne sürülebilir. Bu yöntemin güvenilirliği ve başarısının değerlendirilmesi için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
With the development of anesthesia techniques, the advantages and disadvantages of these techniques have been studied. In our clinical practice, we observed that airway complications were reduced in patients undergoing airway operation with extubation performed by providing positive tidal volume positive pressure and deflating endotracheal tube cuff half volume and we designed this prospective, randomized, single-blindstudy. With the approval of the Ethics Committee, 68 voluntary patients under general anesthesia with airway operations were included in the study. In the control group, the endotracheal tube was removed from the ventilator circuit, the cuff was completely deflated and extubation was performed. In the study group, extubation was performed without leaving the ventilator, half deflating the cuff and by applying a positive pressure to the tidal volume. The frequency of post-extubation laryngospasm, breath holding, bronchospasm, hypoxia, hypercarbia, sorethroat, hoarseness and persisting cough complications were compared. In this study, there was no statistically significant difference between the two groups when demographic data of the cases, Mallampati, Cormack Lehane Score, airway need, number of intubation attempts, tube size, operation time, cuff volume were examined. Cough was observed in 8 patients in the control group and only 2 patients in the study group. This result was statistically significant (p = 0.045). As mentioned in difficult airway guideline, if it is thought that positive pressure inspirium is followed by passive expirium and aspiration of the secretions are prevented, less coughing can be examined with this technique. In this study we aimed to withdraw the secretion around the cuff and glottis without damaging the vocal cords in extubation by deflating the cuff in half volume. It can be claimed that this extubation method does not cause mechanical damage to the larynx and cords if the difference in the incidence of sore throat is not statistically significant between the two groups and cough is less common in the control group. More study is needed to assess the reliability and success of this method.