Zor entübasyonu öngörmede üst havayolu ultrasonografik ölçümlerinin değerlendirilmesi: Türk popülasyonundan bir kesit
Evaluation of upper airway ultrasonographic measurements in predicting difficult intubation: a cross-section from the Turkish population
- Tez No: 827840
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EZGİ ERKILIÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Giriş ve Amaç: Zor ventilasyon ve zor entübasyon, anestezi kaynaklı perioperatif morbidite ve mortalitenin önemli sebeplerinden biridir. Zor entübasyon insidansı, genel popülasyonda %1.5-13.2'dir. Yapılan çalışmalarda farklı etnik popülasyonlar arasında klinik değerlendirme parametrelerinde ve zor entübasyon oranlarında farklılıklar olduğu gözlenmiştir. Zor entübasyon ve laringoskopinin öngörüsünün en iyi yolu hala tartışmalı bir konudur. Anestezi pratiğinde sıkça kullanılan klinik ölçümlere ilave olarak ultrasonografi günümüzde zor entübasyon öngörüsünde de kullanılmaya başlanmıştır. Çalışmamızda; üst havayolu klinik ve ultrasonografik ölçüm yöntemlerinin zor entübasyon ve zor laringoskopi öngörüsündeki etkinliklerini değerlendirmek ve bu ölçümler için spesifite ve sensitivite oranlarını tespit ederek Türk popülasyonu için eşik değerler belirlenmeyi amaçladık. Materyal ve Metod: Çalışmamız randomize seçilmiş genel anestezi altında entübe edilen, ASA 1-2 grubu, 18-65 yaş arası 402 hasta ile yapılmış tek merkezli, prospektif, gözlemsel bir çalışmadır. Tüm hastaların, anestezi öncesi değerlendirilmelerinde rutin kullanılan klinik havayolu ölçümleri yapıldı. Bunlara ilave olarak her hastanın ultrasonografik ön boyun yumuşak doku kalınlığı ölçümleri yapılarak kaydedildi. Hastaların entübasyonu sırasında kullanılan yardımcı yöntemler ve laringoskopi sırasında görülen glotis açıklığı eksternal bası olmaksızın Cormack Lehane sınıflamasına uygun olarak not edildi. Her hastanın Entübasyon Zorluk Skoru (IDS) hesaplandı. Bulgular: 183'ü kadın (%45,5 ) ve 219'u (%54,5) erkek, 402 hastayı kapsayan Türk popülasyonundaki bu kesitsel çalışmada zor entübasyon insidansını %10 olarak tespit ettik. Kilo, boy ve BMI değerleri yönünden gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulduk. Klinik ölçümlerden Boyun Çevresi/Tiromental Mesafe Oranını >5,5 cut off değeri ve % 92,9 sensitive ve % 88,3 spesifite ile anlamlı bulurken, ultrasonografik ön boyun mesafe ölçümlerinden Cilt-Epiglot Mesafesi'ni >2,23 cut off değeri ve %90,5 sensitivite ve %89,7 spesifite ile en duyarlı ölçüm olarak tespit ettik. Boyun Çevresi/Tiromental Mesafe Oranı ile Cilt-Epigglot arasında, r = 0,569 düzeyinde, pozitif yönde ilişkiler olduğu ve bu ilişkilerin istatistiksel olarak anlamlı olduğunu gördük. STOP-Bang Skoru'na göre hastaların % 8'inde (32) orta seviye, % 8,2'sinde (33) ise yüksek seviye OUAS riski bulduk. Sonuç: Çalışmamızda havayolu muayenesinde kullanılan rutin ölçüm yöntemlerinin tek başına yeterli olmadığını, Boyun Çevresi/ Tiromental Mesafe oranı gibi hastaların vücut oranlarının dikkate alındığı ölçümlerin ve ultrasonografik değerlendirmelerin zor entübasyon öngörüsünde daha yararlı olduğunu tespit ettik. Bu nedenle preoperatif havayolu muayenesinde vücut oranları ve ultrasonografik ölçümlerin kombine edilerek uygulanmasının zor havayolu öngörüsünde daha iyi sonuçlar verebileceğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Introduction and aim: Difficult ventilation and difficult intubation are important causes of anesthesia-related perioperative morbidity and mortality. The incidence of difficult intubation is 1.5-13.2% in the general population. Studies have shown that there are differences in clinical evaluation parameters and difficult intubation rates among different ethnic populations. The best way to predict difficult intubation and laryngoscopy is still a controversial issue. In addition to clinical measurements that are frequently used in anesthesia practice, ultrasonography is now being used to predict difficult intubation. In our study, we aimed to evaluate the efficacy of upper airway clinical and ultrasonographic measurement methods in predicting difficult intubation and difficult laryngoscopy, and to determine threshold values for the Turkish population by determining the specificity and sensitivity ratios for these measurements. Material and Method: Our study is a single-center, prospective, observational study conducted with 402 randomly selected patients aged 18-65 years, ASA 1-2 group, intubated under general anesthesia. All patients underwent clinical airway measurements which are routinely used in pre-anesthetic evaluation. In addition, ultrasonographic anterior neck soft tissue thickness measurements of each patient were made and recorded. The assistant methods used during intubation were recorded and the glottic opening seen during laryngoscopy without external compression was noted according to the Cormack Lehane classification. Intubation Difficulty Scale (IDS) of each patient was calculated. Findings: In this cross-sectional study in a Turkish population of 402 patients, 183 women (45.5%) and 219 men (54.5%), we found the incidence of difficult intubation to be 10%. We found statistically significant differences between the groups in terms of weight, height and BMI values. Among the clinical measurements, we found the Neck Circumference/Thyromental Distance Ratio to be significant with a cut off value of 5.5 and a sensitivity of 92.9% and a specificity of 88.3%, while among the ultrasonographic anterior neck measurements, we found the Skin-Epiglottic Distance to be the most sensitive measurement with a cut off value of 2.23 and a sensitivity of 90.5% and a specificity of 89.7%. We found that there was a positive relationship between the Neck Circumference/Thyromental Distance Ratio and Skin-Epiglottis with r = 0.569 and that this relationship was statistically significant. According to the STOP-Bang Score, we found a moderate risk of OSAS in 8% (32) and a high risk of OSAS in 8.2% (33) of the patients. Results: In our study, we found that routine measurement methods used in airway examination alone are not sufficient, and measurements that take into account the body proportions of the patients, such as the Neck Circumference/Thyromental Distance Ratio and the ultrasonographic evaluations are more useful in predicting difficult intubation. Therefore, we think that the combination of body proportions and ultrasonographic measurements performed during preoperative airway examination may provide better results in predicting difficult airway.