Verniks Kazeoza'nın immünolojik (LGA, LGM, LGG, LGE), vitamin (A, D ve E) ve element (NA, CL, K, CA, ZN, CU, MG, FE) değerlerinin incelenmesi.
Investigation of immunglobulins (IGA, IGA, IGG, IGE), vitamins (A, D and E) and elements (NA, CL, K, CA, ZN, CU, MG, FE) in Verniks Kazeoza
- Tez No: 484640
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN KILINÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bizim çalışmamız da“Verniks Kazeoza”olarak adlandırılan benzersiz insan fetüsünün oluşturduğu krem kıvamındaki madde hakkında ayrıntılı araştırma ve analizler yapılmış mevcut veriler özetlenmiştir. Çalışmamızdaki parametreler maddenin immünolojik yapısını daha da detaylandırmak için lgA, lgM, lgG, lgE değerlerine, verniks kazeozanın lipid yapısında olmasından dolayı yağda eriyen vitaminlere (A, D ve E), ve bazı element değerlerine (Na, Cl, K, Ca, Zn, Cu, Mg, Fe) bakıldı çünkü elementler bilindiği üzere insan vücudun da yapım, onarım ve bazı enzim ve vitaminlerin sentez basamaklarında yer almasından dolayı element düzeyleri de incelenmiştir. Verniks kazeoza maddesinin biyokimyasal yapısının oluşumunu etkileyen fiziksel, kimyasal veya biyolojik etkilerin mevcudiyeti ilgi çekmektedir. Biz de çalışmada bu çoklu parametrelerin ayrıntılı analizini yapmaya çalıştık. Daha önce çalışılmamış bazı parametre değerlerinin ortaya konması amaçlanmış, literatüre katkı sağlayacağı ve daha ileriki çalışmalara kaynak olabileceği düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
In our study, detailed research and analysis on the substance of the creamy consistency of the unique human fetus called“Verniks Kazeoza”were summarized and the present data are summarized. In our study, the parameters which vitamins (A, D and E) and some elemens (Na, Cl, K, Ca, Zn, Mg, ,Cu, Fe) and immunoglobulins (IgG, IgE, lgM and IgA) were investigated. These parameters also important function in the body like involved in construction, repair and synthesis steps of some enzymes and vitamins. The presence of physical, chemical or biological influences affecting the formation of the biochemical structure is of interest. We also tried to do a detailed analysis of these multiple parameters in the study. The values of some parameters that have not been previously worked on intended to be revealed and will contribute to the literature and it is thought to be a source of further work.