Dermatolojik hastalıklarda (akne vulgaris, vitiligo, alopesi areata) içselleştirilmiş stigmatizasyon
Internalized stigmatization in dermatological diseases (acne vulgaris, vitiligo, alopecia areata)
  1. Tez No: 484665
  2. Yazar: ASLI BİLGİÇ TEMEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERKAN ALPSOY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Dermatolojik hastalıklar dışarıdan fark edilebilen diğer hastalıklarda olduğu gibi bireyi başkalarından farklı kılan, yani stigmatize eden, diğer bir tanımla damgalayan özelliğe sahiptir. İçselleştirilmiş damgalanma; bireyin toplum tarafından oluşturulan hastalıkla ilgili olumsuz yargıları kabullenmesi ve kendini damgalanmış hissetmesidir. Ulaşabildiğimiz güncel literatür bilgileri içselleştirilmiş damgalanmanın akne vulgaris (AV), vitiligo ve alopesi areata (AA)'da çalışılmadığını göstermektedir. Çalışmada AV, vitiligo ve AA hastalarında içselleştirilmiş damgalanma olup olmadığını saptamak ve eğer saptanırsa bunu etkileyen faktörleri belirlemek amaçlandı. Bu çalışmaya, Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi, Deri ve Zührevi Hastalıklar Anabilim Dalı, Dermatoloji Polikliniğinde takip edilen vitiligo, AV ve AA hastaları ardışık olarak alındı. Çalışmaya toplam 150 hasta (50 AV, 50 vitiligo, 50 AA) alındı. Hastalık şiddet skorlamaları; vitiligo hastalarında Vitiligo Avrupa Görev Gücü (VETF) Skoru, AV hastalarında Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) global skoru ve AA hastalarında Alopesi Şiddet Skoru (SALT) ve hastaların sosyodemografik özellikleri başvuru günü dermatoloji hekimi tarafından kaydedildi. Ayrıca Vitiligo Hastalık Aktivite Skoru (VIDA) hasta tarafından skorlandı. Aynı zamanda hastaların yanıtlayacağı Dermatoloji Yaşam Kalite İndeksi (DYKİ), İçselleştirilmiş Damgalanma Ölçeği (İDÖ) ölçeği, Genel Sağlık Anketi (GSA) ve genel sağlığı tek soruyla irdeleyen“Algılanan Sağlık Sorusu”(ASS) ve akne hastalarına Akne Yaşam Kalite Ölçeği (AYKÖ) uygulandı. Çalışmamızda İDÖ alt ölçeklerine ait Cronbach alfa katsayısı AV tüm ölçek için 0,91, vitiligo tüm ölçek için 0.91, AA tüm ölçek için 0,93 olarak hesaplandı. AV ve vitiligo'da yabancılaşma ve sosyal geri çekilme dışında tüm alt ölçeklerin, AA'da yabancılaşma, algılanan ayrımcılık, sosyal geri çekilme dışındaki ölçeklerin güvenirlik katsayıları 0,70 veya üzerinde saptanmadı. Çalışmamızdaki AV ve AA için toplam ortalama İDÖ puanları (sırasıyla 0.91 ve 0.93) yüksek sayılabilecek bir değerde saptandı. Vitiligo hastalarında ise toplam ortalama İDÖ puanı yüksek değerlerde ancak bu iki hastalığa göre daha düşük bulundu. Bu bulgular bu hastalıklarda içselleştirilmiş damgalanma yaşandığının göstergesidir. İDÖ ile çalışmamızdaki hastalık şiddet skorları (SALT skor, FDA global skoru veya VETF ve VIDA skorları) arasında ortalama değerlerin korelasyonu açısından belirgin bir ilişki gözlenmedi. Hastaları damgalayıcı özelliği bulunan bu hastalıklarda hastaların klinik şiddeti değerlendirilirken damgalanma ve yaşam kalitesi gibi hastayı etkileyen psikolojik faktörler de göz önüne alınmalıdır. Hastalarda yüksek düzeylerde gözlenen içselleştirilmiş damgalanma ve bunu etkileyen faktörlerin saptanması ile hastalığın ruhsal ve sosyal etkileri daha iyi anlaşılabilir. Bu durum ise hastalığın tedavisine olan yaklaşımı etkileyebilir.
Özet (Çeviri)
Because of the visible nature of the lesions, dermatological diseases discriminate the individual from others, in other words stigmatizes the patient. Internalized stigma, another aspect of the stigma, is the adoption of negative attitudes and stereotypes of the society regarding persons' illness. According to available current literature The Internalized Stigma Scale has not been applied to acne vulgaris (AV), vitiligo and alopecia areata (AA) patients. The primary aim of this study was to investigate the İnternalized stigma state of AV, vitiligo and AA patients and to identify the factors influencing internalized stigma. 150 patients (50 AV, 50 vitiligo, 50 AA) who applied to Akdeniz University, Faculty of Medicine, Dermatology and Venereology Department have been consecutively enrolled in this study. Socio-demographic characteristics of the patients and other parameters which may influence internalized stigma were recorded. Disease severity scores such as Vitiligo European Task Force (VETF) score, Vitiligo Disease Activity (VIDA) score, Severity of Alopecia Tool (SALT) score and Food and Drug Administration (FDA) acne global score were used to assess disease severity. Also patients have answered Internalized Stigma Scale, Dermatology Life Quality Index, Perceived Health Status General Health Questionnaire and Acne Quality of Life Scale. In our study, the Cronbach's alpha coefficient for the whole scale was calculated as 0.91 for AV, 0.91 for vitiligo, 0.93 for AA. The reliability coefficients of all subscales except for alienation and social withdrawal in AV and vitiligo, alienation in AA, perceived discrimination, and social withdrawal were not 0.70 or higher. The total mean Internalized Stigma Scale scores for AV and AA in our study were determined to be high. In vitiligo patients, the mean total score of Internalized Stigma Scale was found to be higher but smaller of other two diseases. These findings are an indication of internalized stigmatization in these diseases. There was no significant correlation between disease severity scores (SALT, FDA global, VETF and VIDA scores) in our study with respect to the median values. In these diseases where the patients have a stigmatizing feature, the psychological factors affecting the patient such as stigmatization and quality of life should be considered when assessing the clinical severity of the patients. The psychological and social effects of the disease can be better understood by detecting at levels of internalized stigmatization and the factors affecting it in patients. This may affect the approach to treatment of the disease.