Böbrek transplantasyon vakalarında endokrin sorunlar ve yaşam kalitesine etkileri
Endocrine problems and effect on quality of life in renal transplantations cases
  1. Tez No: 394234
  2. Yazar: AZER İSMAYILOV
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLHAMİ SOLAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Kronik böbrek hastalığı (KBH); nefron sayılarında azalma ne nefronların fonksyonel yetmezliği sonucu genellikle son dönem böbrek yetmezliği (SDBY) ile sonuçlanan, bir çok etiyololjik nedeni olan patofizyolojik bir dönemdir. Son dönem böbrek yetmezliği (SDBY) ise endojen renal fonksyonun geri dönüşümsüz şekilde kaybı ve glomerular filtrasyon hızının (GFR) 15 ml/dk'nın altına düşmesi olarak tanımlanmaktadır. Kronik böbrek yetmezliği (KBY) tüm dünyada olduğu gibi Türkiyede'de ciddi sağlık sorunu olarak önemini korumaktadır. Günümüzde sağlıkla ilişkili yaşam kalitesi araştırılması sağlık müdahalelerinin neticelerinin değerlendirilmesinde kullanılması anlamlı olarak kabul görmektedir. Yaşam kalitesi değerlendirmeleri tıbbi müdahelelerin etkisini saptamak ve tıbbi bakımın kalitesini değerlendirmek için tedavi stratejilerini planlamaya yardımcı olmaktadır. Yaşam kalitesi tanımında sıklıkla gözardı edilen önemli öğelerden bir tanesi de cinselliktir. Yapılan çalışmalar sonucu son dönem böbrek yetmezliği olan erkek ve bayan hastalarda cinsel disfonksyonun yüksek oranda görüldüğü bildirilmektedir. Hatta bazı araştırmalarda böbrek yetmezliği olan erkek hastalarda erektil disfonksiyon insidansının % 50'den fazla olduğu tahmin edilmektedir. Bu çalışmada Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Genel Cerrahi Anabilim Dalında şubat 2007- şubat 2009 yılları arasında canlı ve kadavradan renal transplantasyon uygulanan 40 erkek hastanın demografik özelliklerini, endokrin sorunlarını, yaşam kalitesini ve cinsel fonksyonlarını retrospektif olarak değerlendirmeği amaçladık. Yaşam kalitesi değerlendirilmesi için kısa form-36 ( SF-36 ) kullanıldı. Cinsel fonksyonların değerlendirilmesinde ise IIEF formunun türkçe versiyonu kullanıldı. Bizim sonuçlarımızda, renal transplantasyon uygulanan erkek hastaların beşinci yıldaki böbrek fonksiyon testleri, seks hormonları, lipid profilleri, cinsel yaşam aktiviteleri, genel sağlık durumları retrospektif olarak değerlendirilmiştir. Retrospektif olmasına ve bazı verilerin eksik olmasına rağmen hastaların 5. yıl değerlendirmeleri ile ilgili fikirler saptanmış, preemptif hastalarda PTH'ın ve kreatinin değerlerinin yüksek kalması gibi yorumlanması güç sonuçlar saptanmıştır. Bu sonuçların daha çok sayıda hasta içeren prospektif çalışmalar ile değerlendirilmesi uygun olacaktır
Özet (Çeviri)
Chronic renal disease (CRD) is the reduction of the number and functional impairment of nephrons and usually resulting end stage renal disease (ESRD). But ESRD is defined that loss of irreversible endogenous renal functions and glomerular filtration rate (GFR) falls below 15 ml / min. Chronic renal failure (CRF) as well as all over the world, it is also remains importance as a serious health problem in Turkey. Todays health related life quality investigation result of health interventions using the evaluation is regarded as significantly. Quality of life assessments to helps planning treatment strategies determine the effect of medical interventions and to evaluate the quality of medical care. One of the important elements of quality of life that is often undervalued is the sexuality. in studies have found that male and female patients with kidney failure are reported to occur at high rates of sexual dysfunction. Even in some studies it is estimated that more than 50 % of the incidence of erectile dysfunction who male patients with kidney failure. In this study, we researched retrospectively 40 male patients demographic characteristics, endocrine problems , quality of life and sexual function who performed cadaveric or live donor transplantation between February 2007 and February 2009Ege University Medical Faculty Hospital , Department of General surgery. We used short form- 36 for assessment for life quality For sexual function assessment we used Turkish version İİEF form. In our result ,patients who underwent renal transplantation fifth year renal function tests of the patients , sex hormones , lipid profiles, sexual life activities, general health status were evaluated retrospectively. We obtain insight about the fifth year assessments in patients also in preemptive patients we as the results remain difficult to interpret high parathormone and high serum creatinine levels. These results will include more patients eligible to be evaluated in prospective studies