Rektum tümörü nedeniyle ameliyat edilen hastalarda çevresel cerrahi sınırın nükse ve sağkalıma etkisi
The impact of circumferential resection margin on recurrence and survival in patients undergoing surgery for rectal tumor
- Tez No: 864568
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZHAN SUNAMAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Amaç: Bu çalışmada amacımız; çevresel cerrahi sınır (ÇCS) pozitifliğini etkileyen faktörleri araştırmak ve ÇCS pozitifliğinin lokal nüks, uzak metastaz ve sağkalım üzerindeki etkilerini ortaya koymaktır. Gereç ve Yöntem: Ocak 2013 ile Aralık 2018 tarihleri arasında SBÜ Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi Kliniğinde rektum malign neoplazmı tanısı ile opere olan 236 hastanın verileri incelendi. Çalışma tek merkezli ve retrospektif olarak yürütüldü. Hastaların demografik özellikleri ve temel klinik verileri, hastane bilgi sistemi üzerinden elde edildi. ÇCS pozitifliği üzerinde etkili olan faktörlerin incelenmesi açısından uygulanan ameliyat tekniği, neoadjuvan tedavi alıp almadığı, tümör boyutu, çıkarılan mezorektumun bütünlüğü ve tümör evresi bilgileri kaydedildi. ÇCS'nin prognoz üzerine etkilerinin incelenebilmesi için lokal nüks veya uzak metastaz gelişip gelişmediği ve sağkalım bilgileri kaydedildi. Hastalar ÇCS
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to investigate the factors that influence the positivity of the circumferential resection margin (CRM) and to determine the impact of a positive CRM on local recurrence, distant metastasis, and related survival. Material and Method: Data of 236 patients who underwent surgery for rectal malignant neoplasms at the General Surgery Clinic of SBU Haydarpaşa Numune Training and Research Hospital between January 2013 and December 2018 were analyzed. The demographic characteristics and basic clinical data of the patients were obtained from the medical records and the hospital information system. Surgical technique, whether neoadjuvant treatment was received, tumor size, integrity of resected mesorectum, and tumor stage were recorded to investigate the factors influencing the positivity of CRM. To analyze the effect of CRM on prognosis, local recurrence or distant metastasis and survival data were recorded. Findings: Mortality was found to be 38.7% in the group with a CRM ≥5 mm, compared to 59.8% in the group with a CRM