Tip 2 diyabetli bireylerde kardiyometabolik risk faktörlerinin yaşam kalitesine etkisi
The effect of cardiometabolic risk factors on the quality of life in patients with type 2 diabetes
- Tez No: 484712
- Danışmanlar: PROF. DR. HİCRAN BEKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Amaç: Bu çalışma, tip 2 diyabetli bireylerde kardiyometabolik risk faktörlerinin yaşam kalitesine etkisinin değerlendirilmesi amacıyla yapılmıştır. Yöntem: Örnekleme Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Polikliniği'nde tip 2 diyabet nedeni ile takip ve tedavisi yapılan 227 kadın ve 143 erkek olmak üzere toplam 370 diyabetli birey alınmıştır. Araştırma verileri Kişisel Bilgi Formu, Antropometrik Ölçüm Formu, Kardiyometabolik Risk Faktörleri Formu ve Diyabet Sağlık Profili-18 kullanılarak yüz yüze görüşme yöntemiyle toplanmıştır. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler, Kruskal-Wallis testi, Mann-Whitney U testi, Pearson ki-kare testi, iç tutarlık katsayısı, Yates düzeltmesi, Fisher exact test ve Fisher Freeman Halton testi kullanılmıştır. Bulgular: Araştırma kapsamına alınan hastaların yaş ortalaması 53.91±12.293, %61.4'ü kadın, %.57.6'sının tanı süresi 6 yıl ve üzeridir. Hastaların %58.9'unda hipertansiyon olup, %78.1'i oral-antidiyabetik ve %47.6'sı insülin tedavisi almakta, %68.1'i diyeti olduğunu belirtilmektedir. Framingham Risk Skoruna göre hastaların %33.8'i çok yüksek ve %10'u yüksek kardiyometabolik risk altındadır. Diyabet Sağlık Profili Ölçeği-18 Türkçe versiyonunun Cronbach alfa değeri 0.89'dur. Ölçekten alınan toplam puan 52.65 olup, hastaların yaşam kalitelerinin kötü olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Objective: This study was conducted to evaluate the effect of cardiometabolic risk factors on the quality of life in patients with type 2 diabetes. Method: Sampling a total of 370 diabetic individuals were enrolled in the Endocrinology and Metabolism Diseases Policlinic of the Akdeniz University Hospital, of which 227 women and 143 men were followed up and treated for type 2 diabetes. The data were collected by face-to-face interview using the Personal Information Form, Anthropometric Measurement Form, Cardiometabolic Risk Factors Form and Diabetes Health Profile-18. In the analysis of data descriptive statistics; Kruskal-Wallis test, Mann-Whitney U test, Pearson Chi-square test, internal consistency coefficient, Yates correction, Fisher exact test and Fisher Freeman Halton test were used. Results: The mean age of the patients included in the study was 53.91 ± 12.293 years, 61.4% of them were women, and 57.6% of them were diagnosed with diabetes for 6 years or more. In this study 58.9% of the patients had hypertension, 78.1% were oral-antidiabetic, 47.6% were taking insulin treatment, 68.1% reported dieting. According to the Framingham Risk Score, 33.8% of patients were very high and 10% were at high cardiometabolic risk. The Turkish version of the Diabetes Health Profile Scale-18 had a Cronbach alpha of 0.89. The total score of the scale was 52.65 and the quality of life of the patients was found to be worse.