İnfantil koliği olan bebeklere uygulanan ayak refleksolojisinin kolik semptomları üzerine etkisi
The effects of foot reflexology applied to infantile colic infants on colic symptoms
- Tez No: 484719
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEGÜL İŞLER DALGIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Child Health and Diseases
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Amaç: Bu araştırma infantil koliği olan bebeklere uygulanan ayak refleksolojisinin kolik semptomları üzerine etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Yöntem: Tek körleme, randomize kontrollü deneysel yöntemle yapılan araştırma, Isparta'da bir doğum hastanesi pediatri polikliniğinde Haziran 2016–Mart 2017 tarihleri aralığında yürütülmüştür. Araştırmanın örneklemini Wessel Kriterleri'ne göre infantil kolik tanısı alan 20 uygulama ve 20 kontrol olmak üzere toplam 40 bebek oluşturmuştur. Etik Kurul Onayı ve hastane izninin alınması ile veriler araştırmacı tarafından toplanmıştır. Uygulama grubunu oluşturan bebeklere sindirim sistemi organlarının uyarımını kapsayan ayak refleksolojisi uygulanmıştır. Kontrol grubu bebeklerin ayağına ise etkin olmayan dokunma uygulaması yapılmıştır. Tüm bebekler iki haftalık süreçte haftada iki kez olmak üzere toplam dört seansa alınmıştır. Her bir girişim 20 dakika süresince araştırmacı tarafından uygulanmıştır. Bulgular: Araştırmada uygulama grubundaki bebeklerde ağrı algısında azalma ağlama süresinde ve şiddetinde azalma, uyku süresinde artma gözlenmiştir. Ağlama üçüncü günden itibaren azalırken uyku süresi dördüncü günden itibaren önemli düzeyde artmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: This research was conducted to determine the effects of foot reflexology applied to infantile colic infants on colic symptoms. Method: The experimentally study in a randomized controlled trial insingle-blind form was conducted in the department of pediatrics clinic of a gynecology hospital in Isparta. The research sample included 20 control and 20 experimental, who correspond to research criteria and had infantile colic diagnosis according to Wessel Criteria. The data were collected after taking relevant approvals from Ethics Committee, and the hospital. Foot reflexology which provides stimulation of digestive system, has been implemented to the infants in the experimental group. And, non-effective touch applications has been made to feet of the control group infants. All of the infants were included in four sessions in total as twice in a week during the two weeks period. Each intervention was applied for 20 minutes by the researcher. Results: It is clear based on the results that foot reflexology decreased pain sense, daily crying time and crying violence, on the other hand; increased daily sleep times.