Benign meme lezyonlarının tedavisinde radyolojik girişimsel işlemlerin etkinliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of the efficacy of radiological interventional procedures in the treatment of benign breast lesions
  1. Tez No: 484767
  2. Yazar: KÜBRA MURZOĞLU ALTINTOPRAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAHMİ ÇUBUK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Amaç: Bu çalışmadaki amacımız benign meme kitle lezyonlarının tedavisinde ultrasonografi eşliğinde yapılan high-intensity focused ultrasound (HIFU) ve vakum biyopsinin tedavide etkinliğinin değerlendirilmesidir. Gereç ve Yöntem: Biyopsi ile kanıtlanmış fibroadenomu (FA) bulunan ve HIFU işlemi yapılan 10 olgu ile benign meme lezyonlarına tanı ve tedaviye yönelik vakum biyopsi (VB) yapılan 42 olgu çalışmaya dahil edildi. HIFU işlemi yapılan 10 olgunun hepsinde tedaviden sonra 9-12. ay, 20-24. ay ve 30-36. ayda olmak üzere üç kez kontrol ultrasonografi (US) incelemesi yapıldı. Vakum biyopsi yapılan 42 olgunun 20'sine ve bu olgulardaki 26 lezyona 6-12.ayda tek kontrol değerlendirme yapıldı. Kontrol altındaki lezyonlarda izlenen volüm değişiklikleri saptandı. İşlem öncesi ve sonrası lezyon volümleri karşılaştırıldı. Bulgular: HIFU yapılan tüm lezyonlarda tedaviye yanıt vardı. Yaklaşık 3 yıl olan izlemde, FA hacimleri yeniden büyüme olmaksızın azaldı.
Özet (Çeviri)
Objective: Our aim in the study was to evaluate the efficacy of ultrasound (US)- guided high-intensity focused ultrasound (HIFU) and vacuum-assisted biopsy in the treatment of benign breast mass lesions. Materials and Methods: Fifty patients with biopsy-proven fibroadenomas (FA) underwent HIFU procedure and 42 patients with benign breast lesions that were diagnosed and treated by vacuum-assisted biopsy were included in the study. In the 10 patients who underwent HIFU treatment, ultrasonography (US) examination was performed three times in the 9-12.th months, 20-24.th months and 30-36.th months after treatment. A single control examination was performed on the 6-12.th months for 26 lesions in the 20 of the 42 patients who underwent vacuum-assisted biopsy. Volume changes were noted. The volumes of the lesions were compared before and after the procedure. Results: All lesions that underwent HIFU treatment had response to treatment. At about 3-years follow-up, FA volumes decreased without regrowth.